מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   מובטל - דע זכויותיך
לחץ להגדלה
יצאת ממעגל העבודה? איך ממשיכים? מה עושים? מה הצעדים הראשונים שעליך לקחת על מנת לעמוד שוב על הרגליים ולחזור למעגל העבודה במהרה?

מאת: תדהר צורי
פורסם: 30/08/07 20:30

דף חדש 1

דרכים להתמודדות מול הרשויות.

החיים הם כמו משחק מונופול, צריך לקנות בית ועוד בית ולבסוף להשקיע ולבנות מלון...

עכשיו למה זה קשור? איך אני יכול להמשיך מכאן עם התחלה כזאת?

טוב, ככה עובדים בעולם העסקים, פותחים חנות ועוד חנות ולבסוף יש לך רשת. כל הרעיון זה לשחק נכון אחרת אתה מתרושש, נפסל ויוצא מהמשחק.

לעניינו החיים שלנו קצרים, חבל למלא אותם ברוטינות כגון: לקום בבקר לנסוע לעבודה לחזור בערב לומר לילה טוב וחוזר חלילה. וכשמגיעה סוף סוף הסופ"ש אנו שוב במרוץ אחר הזמן מנסים להספיק כמה שיותר, ומבואסים על כך שלא הספקנו דבר...

אני אומר לכם ההפסקה הזו נועדה בשבילנו בין אם מרצוננו או שלא, ישנה סיבה להיותנו מחוסרי עבודה. אנו צרכים ללמד ליהנות מהמשחק, עד שנצא מההלם ישנם מספר צעדים שגרתיים שאנו חייבים לבצע תוך כדאי תנועה. (תמיד כדאי להיות בתנועה).

ביום בו מודיעים לך כי מפסיקים את עובדתך בחברה או לחלופין אתה מבקש להפסיק את העבודה בחברה כדאי לנקוט בצעדים הבאים:

 • ודא כי שולמו לך במלואם הפיצויים ופדיון ימי הבראה ומחלה המגיעים לך ע"פ חוק.
  דרוש הסבר ופירוט בכתב של כל הסכומים המשולמים לך והתייעץ עם רואה חשבון או עורך דין המתמחה בדיני עבודה במידת הצורך.
  בקצרה מה מגיע לנו?

1)      פדיון ימי חופשה.

2)      פיצויי פיטורין.

3)      תקופת הודעה מוקדמת.

4)      פדיון ימי הבראה.

5)      פדיון ימי מחלה.

6)      קרן השתלמות.

7)      ביטוח מנהלים.

8)      קופת גמל.

9)      מענקים/אופציות שיש ברשותנו לפדות.

 

 • דרוש מכתב פיטורין רשמי, המציין מועד תחילת עבודה ומועד מדויק של הפסקת העבודה.
  רצוי מאד לעזוב בצורה מכובדת ולא לטרוק דלתות, גם אם פוטרנו, כדאי להיות ענייניים ולציין שאנו מעוניינים לעזוב בדרך יפה ולהעביר חפיפה מסודרת את המחליף שלנו -> הוא לבטח לא אשם בפיטורינו. יש להצטייד בממליצים וצריך לפנות לממונים הישירים בנושא זה. עדיף תמיד שיזכרו אותנו במיטבנו ולהשאיר לממונים עלינו זיכרונות טובים.

 

 • בדוק שבספח תעודת הזהות שלך רשומה הכתובת הנוכחית שלך על מנת שתוכל לחתום בלשכה הקרבה למקום המגורים שלך. ודא שברשותך תלושי שכר עבור 24 חודשי עבודה אחרונים, באם חסרים תלושים תוכל לבקשם ממחלקת הנהלת החשבונות במקום העבודה.
  הכן תעודות מצולמות של התארים האקדמאים שלך, ובנוסף אם עברת השתלמויות חשובות או למד
  ת במסגרת מקום העבודה, השג את כל התעודות המעידות על לימודים אלה לפני שאתה עוזב את מקום העבודה שלך.

 

 • הכן עותקים נוספים של כל המסמכים הקשורים לעבודתך, צלם את מכתב הפיטורין, מכתבי המלצה, 24 תלושי שכר אחרונים, תעודות ודיפלומות, וכן מכתבים המעידים על שחרור כספי הפיצויים, כספי קרנות ההשתלמות וקופות הגמל, וכן אישור על הכספים שהופקדו עבורך בביטוח המנהלים המועברים לידך.

 

 • עם הגשה/או קבלה של מכתב ההתפטרות/פיטורין בין אם אתה מתפטר או מפותר אתה חייב/זכאי לתקופת התראה מוקדמת - תקופה של שבועיים עד חודשיים (כמוגדר בחוזה העבודה) תקופה בה אתה מחויב להמשיך לעבוד בעבודה. המידה והמעסיק לא מעוניין שתגיע למקום עבודתך הוא מחויב לשלם לך שכר מלא כרגיל בעבור תקופה זו.

 

 • לאחר שריצת עד תום את תקופת ההודעה המוקדמת, (בתקופה זו היעזר במשאבים של מקום העבודה שלך: טלפון/פקס/דוא"ל ועוד על מנת לחפש עבודה). גש ללשכת התעסוקה באזור מגוריך, שם יש לפתוח "כרטיס התייצבות" ולהתייצב בהתאם להוראות, פעם בשבוע ביום ובשעה מסוימת באותו היום שהגדירו לך להתייצב. הכן לפגישה הראשונה עם הפקיד בלשכה תעודות מקצוע/תארים אקדמאים ועותק של מכתב הפיטורין.

 

 • אם אתה סובל ממגבלה רפואית דווח על כך בהקדם ובקש לעמוד בפני ועדה רפואית של שירות התעסוקה על מנת שתקבע את מגבלותיך הרפואיות.
  לשם כך תקבל טופס דיווח רפואי. עד שלא תעמוד בפני ועדה לא ניתן לשלוח אותך לעבודה בניגוד למצב הרפואי שאתה מצהיר עליו.

 

 • לאחר התייצבותך הראשונה בלשכה, הורד מהאינטרנט "טופס בקשה לדמי אבטלה".או קבל אותו בסניף הביטוח הלאומי באזור המגורים.
  מלא את הטופס בקפידה ושלח למעסיק האחרון את הדפים בטופס המיועדים למילוי על ידו.
  צרף לטופס את המסמכים הבאים:

1)      אישור ממעסיק על תקופת העסקה והשכר – וגם תלושי השכר של השנתיים האחרונות שבהם מצוין מספר ימי העבודה בכל חודש בנפרד.

2)      אישור מהמעסיק המציין את סיבת הפסקת העבודה, עם חתימה וחותמת המעסיק. אם התפטרת מהעבודה ויש הצדקה להתפטרות, המצא בעוד מועד את האישורים המתאימים.

טופס זה כדאי להכניס לתוך מעטפה המיועדת לכך למלא את הפרטים הנדרשים על גבי המעטפה ולהפקיד באל-תור בסניף הביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריך.

 • ברר מול הפקיד כבר במהלך החודש הראשון להתייצבות בשירות התעסוקה מתי אתה יכול להיפגש עם יועץ התעסוקה של ההכשרה המקצועית, ובדוק עמו אילו קורסים קיימים ולאיזה אתה יכול להצטרף. שמור את הפתקים המעידים על התייצבות שלך בלשכה התעסוקה וכן שלח קורות חיים לכל הפניות למקומות עבודה שקיבלת, ושמור הפניות אלו.

 

 • עכשיו הזמן להוציא את קורות החיים מהארון, ולמלא את החורים החסרים. זה הזמן הכי מתאים לחשוב קדימה לרשום על דף חלק את חזונך באישי – איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים, 3 שנים שנתיים? ולכוון למשרה הבאה בהתאם. הכן מכתב מקדים לקורות החיים שלך בו תכתוב במה אתה מחפש לעבוד ומדוע אתה מתאים ביותר למשרה זו.

שים לב – תשעת הצעדים הראשונים אינם דורשים ממך מאמץ והשקעה מחשבתית יתרה אתה צריך ליישם אותם תוך כדי תנועה ופשוט לסמן וי על כל אקשיין אייטם. את הצעד העשירי החזון שלך, המחשבה על המימוש העצמי שלך, יש לבצע בנחת. אתה לוקח את זמן להיות עם עצמך, ולענות לך על כל השאלות הגדולות האלו – מה אני עושה בעוד ... שנים, ללכת מהעתיד להווה. ורק אז לנסח את קורות החיים והמכתב הנלווה שיתאימו במדויק למשרה הבאה שבה אתה חפץ בעיקרה.

 

 

    הכותב: תדהר צורי

            מנהל התוכן - לוח דרושים VideoJob

            מחבר הספר - "חושבים קריירה"

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net