מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   על המרחב שבין כרית ( המדיטציה ) לכסא ( המנהל )
לחץ להגדלה
ניהול ומנהיגות איכותיים הם גורמים מכריעים ביצירת יתרון תחרותי ועל כן משקיעים ארגונים ,עסקים ובתי ספר למנהל משאבים גדולים בפיתוח מנהלים...

מאת: זאב בן אשר
פורסם: 08/04/08 00:16

דף חדש 1

על המרחב שבין כרית (המדיטציה ) לכסא ( המנהל )

 

המדיטציה היא פרקטיקה בת אלפי שנים לאימון המודעות. היא מפתחת אצל המתרגל קשב, ריכוז, תשומת לב והתמקדות. עתה כשהמערב התוודע אליה, יכולים גם מנהלים להפיק תועלת מיישומה במרחב הפעולה שלהם, האישי והמקצועי כאחד.

ניהול ומנהיגות איכותיים הם גורמים מכריעים ביצירת יתרון תחרותי ועל כן משקיעים ארגונים ,עסקים ובתי ספר למנהל משאבים גדולים בפיתוח מנהלים ,בחקר שיטות ניהול ובפיתוח מנהיגות. מקומה של המדיטציה נפקד מהתפתחויות אלה. למרות היותה פרקטיקה מוכחת בת אלפי שנים אין הבנה לשימושיה האפשריים.

כך מוחמצת הזדמנות לפתח במנהלים, באופן שיטתי, יכולות לקשב, ריכוז, התמקדות, להשהיית תגובתיות , לחוסר שיפוטיות ולקשר בין- אישי אפקטיבי. אלה הם מימדים הנעדרים בדרך כלל מהפרקטיקה הניהולית הקונוונציונלית .גם כניסתו של ה"ניו אייג'" לכאן (ביקורו של דופאק צ'ופרה בארץ ,כדוגמא ) לא הצליח לעורר בקהילה העסקית את העניין לו ראויה המדיטציה. כמי שעוסק מזה מספר שנים באימון מנהלים ,בעצמי מנהל עשרות שנים ובמקביל מתרגל מדיטציה אני פוגש סביבה ניהולית שמשתנה כל העת על כל מרכיביה:

טכנולוגיה ,מוצרים, ידע, סביבה, תרבות הארגון, שווקים, לקוחות, עובדים. אין דבר פרקטי יותר מאשר לפגוש מציאות זו מעמדה לא שיפוטית, בהתבוננות מודעת ובהבנה שהאני המנהל נמצא בזיקת גומלין עם כל סביבותיו. המדיטציה, באמצעים ישירים של התבוננות וחקירה פנימית, יכולה להכשיר את המנהל למגע מדויק יותר עם המציאות ולקדם את יכולתו להשתנות.

 כמה מילות הבהרה.

מדיטציה היא אימון המיינד ( mind) להתבוננות במציאות המתרחשת בנו ומחוצה לנו. המיינד (בהעדר מילה עברית מדויקת ) כולל את השכל ,הדעת ,מחשבות ,רעיונות ,רצונות ,רגשות ,תחושות גופניות ותודעה –כלומר מודעות למה שמתחולל במיינד . התרגול המדיטטיבי מבוסס על התבוננות שקטה בכל מרכיבי המיינד, בהשתנות שלהם, ובאופן שמרכיבים אלה תופסים את ההתרחשויות הפנימיות והחיצוניות. במהלך ההתבוננות אנו מכוננים קשב עמוק ורגוע,ללא הגדרות וללא שיפוטיות כדי להשאיר את פוטנציאל המשמעויות וההבנה של מה שקורה רחב ככל האפשר. באמצעות המדיטציה לומד המנהל לקיים נוכחות במלוא מודעותו ,לאסוף את רשמיו והתרשמויותיו בלי למהר ולהשיג אותם. כל אירוע נרשם במלוא הפתיחות ומאפשר בעקבות זאת בחירה נכונה יותר בדרך פעולה. בקליניקות לטיפול בדחק (המפורסמת שבהם של ג'והן קבאצין בארה'ב) מתרגלים המשתתפים הורדת תחושת לחץ זמן ,מתח ודחק באמצעות מדיטציה. בנושא אחר ,הגברת ריכוז ,מתרבה מספר המחקרים המוכיחים כי מדיטציה משפרת את כושר הריכוז.

מחקר שנערך ב-2007 על ידי ריצ'רד דוידסון מצא כי תרגול מדיטציה משנה את האופן בו מקצה המוח משאבי תשומת לב כלפי גירויים חשובים ומשפר ביצוע מטלות חזותיות. (www.plosbiology.org ) מחקר שנערך ע"י חוקרים באוניברסיטת פנסילבניה ב-2007 מצא כי מדיטציה משפרת את יכולת התעדוף, ניהול משימות והתרכזות במידע ספציפי. (www.sciencedaily.com)  מדיטציה מגבשת את חווית אי הקביעות וההשתנות לתובנות המאפשרות למנהל לראות את המציאות כתהליך רציף ולא כמשהו מוצק וקבוע ועוזרת לו בהובלת שינויים בארגון. מדיטציה מפתחת במנהל עמדה הרואה בעובדים לא אובייקטים להפעלה אלא סובייקטים שותפים לדיאלוג ,ראויים לקשב ובכך תורמת להנעת עובדים אפקטיבית יותר. קרקוע, התמרכזות ומיקום במרחב הם אספקטים גופניים המתורגלים במדיטציה באמצעות התבוננות בגוף ,בתחושותיו ובעיקר בנשימה .המנהל פוגש את האינטליגנציות האחרות שלו ,המרחבית והתנועתית ומרחיב באמצעותן את מודעותו ויכולותיו. לסיכום, כסא המנהל הוא רק אחת מכמה נקודות תצפית במרחב הניהולי.

אני רוצה להציע נקודת תצפית נוספת – את כרית המדיטציה. היא אמנם אינה גבוהה ונוחה כמו כורסת המנהלים. לעומת זאת היא מאד קרובה לקרקע ומספקת זווית ראיה נוספת וחשובה על עצמנו ,על העולם ועל המרחב שאנו מנהלים.

 

כותב המאמר: זאב בן אשר - מאמן מנהלים ומלמד מדיטציה במסגרות שונות, כולל מנהלים ומאמנים. בעברו היה חבר הנהלה בבנק הפועלים ובבנק הבינלאומי.

עוד על מדיטציה למנהלים תמצאו:  http://www.mindbody.co.il/workshops.asp#122

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net