מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   Outsourcing - כל היתרונות בעבודה עם קבלנים
לחץ להגדלה
מה אומר המונח מיקור חוץ, מדוע הפך כה נפוץ בידי חברות רבות והיכן נכנסות חברות כח אדם והשמה לתמונה... המשיכו וקראו אודות כל היתרונות בעבודה עם קבלני משנה.

מאת: אוהד עדי
פורסם: 13/08/08 23:58

Outsourcing - כל היתרונות בעבודה עם קבלנים.

 

מהו מיקור חוץ  (outsourcing)

מיקור חוץ הידוע יותר כ- outsourcing הוא הפעלה של תהליכי עבודה כלשהם המבוצעים בחברה או ארגון על ידי חברה חיצונית.

"תהליכי עבודה" יכולים להיות ניהול מחלקה, הפעלת מוקד שירות, ניהול משאבי אנוש של החברה, ניהול מחסן, ניהול ותפעול חדרי אוכל או מחלקות משק במלון, ניהול עמדת קבלה או מזכירות בארגון וכו'.

למעשה ארגון המעביר פעילות כל שהיא לחברה חיצונית מקבל בחבילה אחת הן את השירות המבוקש על ידו לרבות - סטנדרטים, תפוקות המצופות מהשירות והן את כח האדם המפעיל את השירות. כך שהארגון משנה תפקידו מזה המפעיל את השירות לזה המפקח על השירות.

 

מדוע הפכה שיטת ה"מיקור חוץ" לנפוצה כל כך?

ובכן מספר גורמים מעורבים בהפיכת השיטה לפופולארית:

 

1)  הצורך בגמישות תפעולית - בעולם העסקים הדינאמי והאגרסיבי בו אנו פועלים (במקרה שלנו מדובר בחברת כח אדם, גולד וורק מיון והשמה בע"מ), השינויים החלים בביקושים לסחורות או שירותים מאד מהירים ויכולים להשתנות בהתראות קצרות מועד, מכאן נוצר קושי תפעולי של החברות להתאים עצמם לשינויים אלו הן ברמת אספקת השירות והן ברמת גיוס וטיפול בכח אדם מתאים. ברגע שארגון/חברה "קונות" שירות מיקור חוץ הן למעשה "קונות" גמישות תפעולית, כח אדם מיומן ובעיקר זמין ומוכשר לעבודה בכל עת.

2)  התמקדות בליבת העיסוק - חישבו על חברה המייצרת חוטי חשמל, צוות של החברה אמור לשווק את הסחורה, לקבל הזמנות ולספק שירות ותמיכה ללקוחות. ליבת העיסוק של החברה לשמה היא נוצרה היא כמובן - יצור חוטי חשמל, העיסוק בנושא השירות מצריך גיוס כח אדם, הכשרה, הנעת העובדים, עמידה ביעדים ובסטנדרטים וכל זאת בהתאם לצרכים המשתנים של הלקוחות. כאן נכנסות לתמונה חברות כח אדם או אחרות ה"חוסכות" מהארגון את הצורך בהפעלת מחלקת השירות.

3)  חסכון בעלויות - שירות "מיקור חוץ" חוסך בעלויות בהיותו גמיש ומותאם לצרכי החברה.

4)  חוסר מחוייבות ליחסי עובד מעביד - חברות הקונות שירות זה משלמות על השירות בלבד, אינן מפעילות מערכת שכר ואינן מעסיקות את העובדים.

5)  פשטות הפעלה - לאחר שלב המשא ומתן הכולל בין השאר הגדרת משימות, תפוקות וסטנדרטים כל שעל הארגון לבצע הוא לעקוב ולפקח על ביצוע השירות.

 

הקשר של חברות כח אדם ל"מיקור חוץ"

חברות כח אדם ראו בשירות זה הזדמנות עסקית בהיותם חברות המפעילות מאגרי עובדים רחבי היקף, ובמהלך השנים התמחו בסוגים שונים של מיקור חוץ. יותר ויתר חברות חותמות חוזים עם חברות כח אדם המפעילות מיקור חוץ ובתחומים מגוונים. גם משרדי הממשלה השונים כמו גם החברות הציבוריות משתמשות בשיטה זאת לתפעול תהליכי העבודה השונים.

 

מיקור חוץ וחוק חברות כח אדם

ובכן הדבר המעניין הוא שמיקור חוץ ככלל והעובדים המועסקים בו בפרט אינם חלק מחוק חברות כח האדם החדש.

לדבר זה מספר משמעויות והם:

1)  עובד שעובד בחברת כח אדם או אחרת המפעילה שירות זה יכול לעבוד גם מעבר לתשעה חודשים כעובד כח אדם ואין חובה להעבירו להיות מועסק ישיר של החברה.

2)  תנאיו הסוציאליים אינם מושווים לתנאים הסוציאליים המקובלים בארגון בו או לשמו הוא מועסק.

 

מיקור חוץ טוב או רע?

קיימת התלבטות - מחד מיקור חוץ משמש "בגדול" לצמיחת המשק מכיוון שהוא מאפשר לחברות להיות גמישות ולהתאים עצמם לעולם הדינאמי בו אנו חיים, שלא לדבר על חסכון בעלויות. מאידך ברמת העובדים יש בעיה הנובעת מעצם שייכותם ארוכת הטווח לחברות כח אדם או אחרות המפעילות מיקור חוץ. 

אולם יחד עם זאת הוא מצמצם את האבטלה - אלפים רבים של עובדים נוספו למעגל העבודה בעקבות הפיכת השירות לנפוץ. 

התשובה לשאלה, "מיקור חוץ - טוב או רע" הינה מורכבת. לפי תפיסתנו, כל עוד הדבר נעשה בהתאם לחוקי העבודה של מדינת ישראל מדובר בשירות מבורך ויעיל אשר מספק תעסוקה ובכך תורם לצמיחה כלכלית, הן למועסקים והן לחברות העסקיות.

לכן בהתאם להשקפה זו גולד וורק מיון והשמה בע"מ מפעילה שירות מיקור חוץ בחברות, ארגונים ובתי מלון.

 

 

 

הכותב: אוהד עדי, מנכ"ל
גולד וורק מיון והשמה
חברה ארצית לשרותי כח אדם

www.goldwork.co.il

 

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net