מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   שאלות ותשובות בנושא שיוויון זכויות בעבודה
לחץ להגדלה
אפליה על רקע הלחימה בדרום בעקבות פניות רבות למשרד התמ"ת מפרסמת נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה תשובות לשאלות נפוצות הקשורות ללחימה בדרום

מאת: משרד התמ"ת
פורסם: 19/01/09 10:46

 

שאלות ותשובות בנושא שיווין הזדמנויות בעבודה

 

נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת

אפליה על רקע הלחימה בדרום

בעקבות פניות רבות למשרד התמ"ת מפרסמת נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה תשובות לשאלות נפוצות הקשורות ללחימה בדרום

ניתן לפנות לכתובת אימייל: shivion@moital.gov.il

 

 

שאלה: אני נמצא כעת במהלך שירות מילואים, המעסיק שלי התקשר והודיע לי כי הוא נאלץ לפטר אותי, האם זה חוקי?

תשובה: חוק חיילים משוחררים אוסר על פיטורי עובד במהלך ימי שירותו במילואים ואם שירת יותר מיומיים, חל איסור הפיטורים גם במשך 30 יום שממועד סיום המילואים, אלא בהיתר ועדת התעסוקה שבמשרד הביטחון. רק עם תום 30 ימים שמועד סיום המילואים, יוכל המעסיק לתת לעובד את ימי ההודעה המוקדמת מכוח חוק הודעה מוקדמת.
יש לציין כי בכול מקרה, אפליה של עובד על רקע שירותו במילואים אסורה, בין אם הפיטורים נופלים בתקופות המוזכרות לעיל ובין אם לאו.

 

שאלה: סיימתי מילואים של שבוע וחצי לפני 10 ימים, אני חושש שעומדים לפטר אותי, האם מותר למעסיק שלי לתת לי הודעת פיטורים, אחרי שסיימתי את המילואים?

תשובה: כיוון ששירת שבוע וחצי (וזה חל על כל חייל ששירת יותר משני ימי מילואים רצופים) חל איסור לפטר אותך במהלך 30 יום שלאחר מועד סיום המילואים אלא בהיתר ועדת התעסוקה. איסור כזה לא יינתן אם תמצא הוועדה כי קיים קשר בין הפיטורים ובין העובדה ששירת במילואים. בכל מקרה אין לחפוף בין ימי ההודעה המוקדמת לבין 30 הימים המוגנים אחרי שירות המילואים.

 

שאלה: אני בעל עסק פרטי ובעקבות הלחימה נקלעתי לקשיים שבמסגרתם אני מבצע קיצוצים, אחד העובדים שלי יצא לשירות מילואים ואני נאלץ לפטר גם אותו. האם ניתן לפטר עובד במילואים בלי קשר לעובדת שירותו הצבאי?

תשובה: החל מרגע קבלת צו המילואים, במהלך שירות המילואים עצמו ובתקופה של 30 יום לאחר סיום המילואים, אסור לפטר את העובד, אלא בהיתר ועדת התעסוקה שבמשרד הביטחון. ועדת העסוקה לא תותיר פיטורים אלו אם ימצא קשר בין הפיטורים לבין עובד שירות המילואים. אם אכן תמצא הוועדה כי העסק נקלע לקשיים ואין קשר בין הפיטורים לעובדת שירות המילואים, אזי לשיקול דעת הועדה להתיר את הפיטורין.

 

שאלה: אני תושבת אשקלון, במשך שלושת השבועות האחרונים נאלצתי להישאר בבית עם ילדיי הקטנים, כי אין מי שישגיח עליהם. המעסיק שלי התקשר והודיע לי כי מצאו לי מחליפה, האם מותר לפטר אותי?

תשובה: אם הפיטורים נובעים מהעובדה שאת כאם, נאלצת להישאר בבית לשמור על ילדיך יתכן כי המדובר באפליה על רקע הורות והפיטורים יהיו אסורים על-פי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

 

שאלה: לפני שבועיים קיבלתי צו 8 למחרת המעסיק שלי הודיע לי כי אני מפוטר. האם למעסיק שלי מותר לפטר אותי בתקופה שלפני המילואים?

תשובה: סעיף 41א(א1) לחוק חיילים משוחררים אוסר על פיטורי עובד בשל שירותו במילואים, קריאתו לשירות מילואים או שירות מילואים צפוי ועל כן אסור לפטר אותך בנסיבות אלו.

 

שאלה: אני תושב טייבה, במהלך ימי הלחימה בעזה המעסיק שלי הודיע לי כי עד להודעה חדשה, הוא מקצץ לי את שעות העבודה ל-50% משרה, אני חושב שרק לי צמצמו את שעות העבודה, האם מותר לו לנהוג כך?

תשובה: חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על אפליה בעבודה, בין היתר כזו הבאה לידי בהרעת תנאי עבודה על רקע לאום. באם אכן קיים קשר, בין עובדת היותך ערבי ובין צמצום שעות העבודה והפגיעה בשכרך, הרי שהדבר אסור.

 

שאלה: אני אב לשני ילדים קטנים תושב אשדוד, מאז שהחלה הלחימה אני מגיע באיחור לעבודה, כיוון שאני נאלץ לשים את הילדים אצל הוריי מחוץ לעיר. המעסיק שלי הודיע לי כי הוא מוריד לי את השעות הללו, האם זו תיחשב אפליה?

תשובה: כפי שעולה מדבריך האיחורים נוגעים להיותך הורה, חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על אפליה בתנאי העבודה, בין היתר מחמת היותך הורה. הוראות לגבי תשלום לעובדים בזמן הלחימה בעזה יפורסמו בהמשך.

 

לפניות בנושא:

 

shivion@moital.gov.il

 

מוקד פניות הציבור: 1-800-20-11-80

 

מאמרים וכתבות בנושא דיני עבודה:

זכויות עובדים בעת חילפוי מעבידים

 

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
אנחנו עושות שיחות אירוטיות חמות בוואצפ: 050-7534732 בר 
שירן,yosawot281@idcbill.com (19/11/2020)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net