מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   ‏שאלות ותשובות בתחום הפנסיה
לחץ להגדלה
היחידה ליחסי עבודה במשרד התמ"ת מפרסמת שאלות ותשובות בתחום הפנסיה המטרידה את ציבור העובדים מאז החלת צו ההרחבה לפנסיית חובה וזאת בעקבות ריבוי הפניות של עובדים ומעסיקים בנושא זה

מאת: משרד התמ"ת
פורסם: 01/01/01 00:00

 

 

שאלות ותשובות בתחום הפנסיה

 

היחידה ליחסי עבודה במשרד התמ"ת מפרסמת שאלות ותשובות בתחום הפנסיה המטרידה את ציבור העובדים מאז החלת צו ההרחבה לפנסיית חובה וזאת בעקבות ריבוי הפניות של עובדים ומעסיקים בנושא זה

 

 

בעקבות פניות של עובדים ומעסיקים מכל הארץ ליחידה ליחסי עבודה במשרד התמ"ת, מפרסמת היום עו"ד רבקה ורבנר, שאלות ותשובות בתחום הפנסיה המטרידות את ציבור העובדים והמעסיקים. לדבריה היא רואה חשיבות רבה בפניות הציבור דבר המעיד על עליה ברמת מודעות הציבור לנושא הפנסיה.

 

 

1.      שאלה: כמעסיק ביקשתי לבטח את עובדת משק הבית שמועסקת על ידי בביטוח פנסיוני, אולם היא סירבה לשתף פעולה. מה עלי לעשות כדי להיות מוגן חוקית ולמלא את חובתי לפי הוראות  צו ההרחבה לפנסיה?

 

תשובה: במקרה בו העובד אינו מעוניין בביטוח פנסיוני על המעסיק לדעת כי הסכמת העובד בעניין זה אינה נדרשת ניכוי שכר מסוג זה נעשה מכוח חוק הגנת השכר,מדובר בניכוי חובה.  על כן על המעביד , במקרה זה ניתן לבטח את העובד בקרן שלפי בחירתו של המעסיק.

 

2.      שאלה: בעקבות המצב הכלכלי הקשה אני שוקל שלא לבטח את עובדי בביטוח פנסיוני, מה  משמעות הדבר מבחינת הנזק לו אני חשוף.

 

תשובה: מעסיק שאינו מבטח את עובדו חשוף לתביעה במקרה זכאות פנסיוני, כלומר:  בעת פרישת  העובד, בעת קרות מקרה נכות לעובד או פטירתו.

 

במקרה כזה עלול המעסיק לשאת בתשלום הנזק המלא בו ניזוק העובד.המעסיק עלול להיתבע ולבוא 'בנעלי  חברת הביטוח' , להיות מחויב בנזק במלואו.

 

על כן מומלץ לכל מעסיק לבטח את עובדו בביטוח פנסיוני ולא להיחשף לתביעה. בכך ימנע מעצמו נזק כלכלי כבד.

 

 

 

 

 

3.      שאלה: אני עובד המבוטח בקרן פנסיה חדשה, מזה מספר שנים. לאחרונה פוטרתי ממקום עבודתי ומתקשה בשל מצבי הכלכלי,להמשיך להעביר הפרשות לקרן הפנסיה, שאלתי: האם ועד כמה אפגע אם אחליט להפסיק להעביר כספים לקרן הפנסיה?

 

       תשובה: לדברי עוורבנר ישנה חשיבות רבה להמשיך ולהעביר הפרשות לפנסיה ועל כן מומלץ להמשיך ולשלם לקרן בה אתה מבוטח לפנסיה.עם זאת באם אין באפשרותך להעביר את מלוא הסכום כפי הגובה שהופקד בעבר(חלק המעסיק ובנוסף חלק העובד),מומלץ להגן על זכויותיך למקרה של אובדן כושר עבודה(ריסק) או ח"ו פטירה.

       קרנות הפנסיה החדשות מאפשרות לבטח ביטוח כפי המתואר כאן וזאת בהסדר למשך של עד שנתיים. יצוין כי הפרמיה במקרה זה תהיה נמוכה יותר מדמי התגמולים שהועברו לקרן, לפני מועד הפסקת העבודה.

 

4)        שאלה: האם מבוטח בקרן פנסיה חדשה יכול לפדות את מרכיב הפיצויים ומה הן השלכות צעד  זה?

 

תשובה: אפשרי לפדות את מרכיב הפיצויים שנצברו לזכותו של מבוטח בקרן .עם זאת, בכל מקרה מומלץ שלא למשוך כספים מקרן הפנסיה בשל הקטנת הצבירה.

 

פדיון כמתואר הינו אפשרי,כמתואר:

במקרה בו יפדה המבוטח עד תקרת פטור בגובה 10,500 שח' לשנה, יתבצע הדבר ללא תשלום. עם זאת יש לזכור שהצבירה תקטן בגובה הסכום שנמשך על ידי המבוטח.

 

5)  שאלה: לאחרונה בשל המצב הכלכלי רווחים מקרים בהם מוחלט על קיצוץ שכר לכלל העובדים בחברות ,כיצד משפיע קיצוץ כמתואר על הפנסיה של העובד?

 

      תשובה: כתוצאה מקיצוץ השכר יופחתו דמי התגמולים שיועברו לקרן הפנסיה, הדבר עלול  להפחית את הצבירה הפנסיונית ואת מרכיבי הביטוח.

 

6)    שאלה: כיצד יוכל עובד להגן על עצמו מהפגיעה בדמי התגמולים ובצבירה לפנסיה כששכרו קוצץ במסגרת קיצוצי שכר בחברה בה הוא עובד?

 

תשובה: ניתן ולהגדיל את החלק אותו מפריש העובד לפנסיה עד ל 7% .

בד בבד,אם יסכים המעסיק להגדיל את חלקו, ניתן להגדיל את הפרשתו ל 7% (במקום ההפרשות הנוהגות במקום 5%-6% ) הגדלת ההפרשה לפנסיה תקטין את הפגיעה בצבירה .

 

7)      שאלה: האם ניתן למשוך כספים מקרן השתלמות?

 

תשובה: ניתן למשוך את הכספים שנצברו בקרן ההשתלמות, אך יש לדעת, שהוצאת הכספים לפני שיחלפו 6 שנות צבירה מחויבת ב -35% מס.

משיכת הכספים כעבור 6 שנות חיסכון תאפשר משיכת הכספים ללא חיוב במס.משיכה כתום התקופה כמתואר תהיה פטורה ממס.!

 

8)      שאלה: האם ניתן 'לעבור' מביטוח,בביטוח מנהלים לקרן פנסיה?

    

תשובה: לדברי עוורבנר החל מ1.1.09 תתאפשר העברת כספים מביטוח מנהלים לקרן  פנסיה אך חשוב לבחון  בטרם מעבר את כדאיות  הדבר, זאת באופן ספציפי לגבי כל עובד.

 

 

המרת מטבעות

 

    תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
אנחנו עושות שיחות אירוטיות חמות ולוהטות ושיחות ארוטיות בוואצפ עם תמונות ומוכרות  
קורל (07/10/2020)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net