מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   הכשרה מקצועית לעולים מאתיופיה
לחץ להגדלה
במסגרת מדיניות המשרד לסיוע בשילוב אוכלוסיות מיוחדות בשוק העבודה, מושם דגש מיוחד בהכשרתם של עולי אתיופיה. מחוז ירושלים מאפשר לעולים ללמוד ב"חממה תעסוקתית" מקצועות בסיס אשר יאפשרו להם כרטיס כניסה ראשוני לשוק העבודה.

מאת: משרד התמ"ת
פורסם: 21/04/09 11:16

 

הכשרה מקצועית לעולים מאתיופיה

 

במסגרת מדיניות המשרד לסיוע בשילוב אוכלוסיות מיוחדות בשוק העבודה, מושם דגש מיוחד בהכשרתם של עולי אתיופיה.

 

מחוז ירושלים מאפשר לעולים ללמוד ב"חממה תעסוקתית" מקצועות בסיס אשר יאפשרו להם כרטיס כניסה ראשוני לשוק העבודה.

 

כמו כן, נפתחו במחוז קורסי תכנות ברמה גבוהה ובתנאי פנימייה, על מנת לאפשר לבוגרים להשתלב בעבודה ההולמת את כישוריהם.

 

במסגרת מדיניות המשרד לסיוע בשילוב אוכלוסיות מיוחדות בשוק העבודה, מחוז ירושלים שם  דגש מיוחד בהכשרתם של עולי אתיופיה כך מסר גדעון זקן הממונה האזורי להכשרה מקצועית של מחוז ירושלים והדרום במשרד התמ"ת.

 

זקן מציין עוד כי הכשרת העולים מאתיופיה מנותבת בעיקר לשני אפיקים, כאשר האחד מתמקד בעולים חדשים חסרי השכלה ורקע ומאפשר להם ללמוד ב"חממה תעסוקתית" מקצועות בסיס אשר יאפשרו להם כרטיס כניסה ראשוני לשוק העבודה.

הקבוצה השנייה הינה של עולים ותיקים יחסית, בעלי נתונים גבוהים, אשר עקב חסמים כלכליים וחברתיים מנועים מלממש את הפוטנציאל התעסוקתי שלהם. עבור קבוצה זו נפתחו במחוז קורסי תכנות ברמה גבוהה ובתנאי פנימייה, על מנת לאפשר לבוגרים להשתלב בעבודה ההולמת את כישוריהם.

יש לציין  כי אגף בכיר להכשרה במשרד התמ"ת, מקיים הכשרות במתכונת דומה בכל רחבי הארץ.

 

תכנית "חממה תעסוקתית", מיועדת לעולים מאתיופיה חסרי ניסיון והשכלה, במטרה לשלבם במהירות יחסית במקומות תעסוקה. כמו כן, התכנית מיועדת להתמודד עם צרכי ההכשרה של הסביבה התעשייתית והמוסדית על מנת להתאים את הבוגרים לסביבת העבודה. מטרותיה של תכנית הלימודים הינם: שיפור הלשון והעברית הטכנית, הקניית מושגי יסוד בנושאים טכנולוגיים כלליים והקניית כלים ראשוניים לשיפור תפקודים בעולם טכנולוגי מתקדם, התנסות בסביבת עבודה מגוונת ופיתוח וחיזוק האישיות התעסוקתית. כמו כן, מתקיימות סדנאות בתחומים מקצועיים כגון: אלקטרוניקה, סייעות מאומנות, מלונאות, יישומי מחשב ועוד.

 

במחוז ירושלים התקיימו עד כה 6 חממות תעסוקתיות באשדוד. בחממות שהסתיימו עד כה נתוני ההשמה היו גבוהים מאוד.

 

בתחילת שנה זו נפתחו 2 חממות תעסוקתיות במרכז שיקום בירושלים. לראשונה מבין השתיים נקלטו 19 עולים, גברים ונשים, מרביתם תושבי ירושלים וכן מספר משתתפים ממרכז הקליטה במבשרת ציון. התאמת העולים התבצעה לאחר מבחני כניסה וועדת קבלה. לחממה השנייה נקלטו כ- 30 עולים.

בתכנית הלימודים מושם דגש על שיפור השפה העברית תוך דגש על עברית תעסוקתית.

 

משרד התמ"ת מממן את ההסעות של התלמידים למכינה, על מנת להקל עליהם בזמן הלימודים הן כלכלית והן לוגיסטית.

מרמת הנוכחות הגבוהה ושיחות משוב עם המשתתפים, עולה שישנה שביעות רצון מאופן העברת החומר ונושאי הלימוד, ובמרכז מצפים שמרבית המשתתפים יסיימו את הלימודים לקראת סוף חודש מאי וישתלבו בעבודה.

 

עמותת "טק-קריירה" – קיבוץ נחשון

 

עמותת "טק-קריירה", הוקמה לפני כ- 13 שנה, במטרה לתת פתרונות תעסוקה לצעירים עולים מאתיופיה. על מנת שיוכלו לשפר את מעמדם הסוציואקונומי ולנפץ את "תקרת הזכוכית", הוחלט בעמותה להתרכז בתלמידים בעלי נתוני פתיחה גבוהים יחסית ובהכשרות בתחומי טכנולוגיה והיי טק בהם ייתכנות ההשמה ושכר העבודה יחסית גבוהים. על מנת להסיר חסמים האופיניים לאוכלוסיה זו כגון: היעדר מחשבים בבתים, היעדר ייעוץ מקצועי איכותי ועוד, הוחלט בעמותה לאפשר לתלמידים תנאי לימוד מיוחדים כגון: שעות לימוד מתוגברות, תנאי פנימייה ומסגרת לימודים מתאימה. כמו כן, התלמידים מקבלים בכל חודש מלגת קיום.

שיתוף הפעולה של העמותה עם התמ"ת – מחוז ירושלים, החל בשנת 2007. במסגרת שיתוף פעולה זה נפתחו עד כה 3 קורסי תכנות בקיבוץ נחשון בתנאי פנימייה, כאשר את הקורסים מעבירה חברת ג'ון ברייס.

 

קורס ראשון "תכנות NET  ו- JAVA", התקיים בקיבוץ נחשון בשנת 2007. את הקורס סיימו בהצלחה 23 תלמידים, כולם עם ציונים גבוהים. עד כה מעל 40% מבוגרי הקורס השתלבו בעבודה.

 

קורס נוסף בנושא זה נפתח בשנת 2008 ולומדים בו 25 תלמידים, כיתה זו נחשבת איכותית ביותר. הקורס אמור להסתיים בשנת 2009. קורס נוסף לבדיקות תוכנה נפתח ב- 2008.

 

יצויין כי במחוז ירושלים רואים חשיבות רבה בהמשך קידומו של מפעל חשוב זה, ובהתאם מתוכננים קורסים נוספים בשני המסלולים.

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net