מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   מטפל בפרחי באך
לחץ להגדלה
לפני למעלה מ-800 שנים כתב הרמב"ם : "...ובעבור זה צוו הרופאים להשגיח בתנועות הנפשיות ולהסתכל בהם תמיד, ושיכוונו להשוותן בעת הבריאות ובכל חולי, ולא יקדימו להן שום הנהגה בשום פנים. ויחשוב הרופא, כי כל חולה ליבו צר ולכן יסלק מעליו ההפעלויות הנפשיות המביאות לקוצר רוח, כי בזה תיארך בריאות הבריא, והוא הקודם ברפואת כל חולה... לא יקדים הרופא דבר לפני תיקון ענייני נפשותם..." 

מאת: אופיר מלול
פורסם: 24/08/09 16:52

 

בחירת הקריירה שלי מטפל בפרחי באך.

 

תמיד אהבתי אנשים, אהבתי לעזור וחיפשתי פתרונות למצוקות וקשיים של חברים, של קרובים ושל כלל הבריות. בתוכי ידעתי תמיד כי אעסוק בתחום הרפואה, והיום כשאני מטפל באדם, ורואה תוצאות מיידיות משהו בי פורח, פרט למכתבי התודות והערכה של הלקוחות אני חש הגשמה עצמית וזכות גדולה לעזור ולפתור לאנשים בעיות, בידיעה שפתרונות אחרים לא הביאו מזור לבעיותיהם.

בקצרה קצת על טיפול בפרחי באך.

לפני למעלה מ-800 שנים כתב הרמב"ם : "...ובעבור זה צוו הרופאים להשגיח בתנועות הנפשיות ולהסתכל בהם תמיד, ושיכוונו להשוותן בעת הבריאות ובכל חולי, ולא יקדימו להן שום הנהגה בשום פנים. ויחשוב הרופא, כי כל חולה ליבו צר ולכן יסלק מעליו ההפעלויות הנפשיות המביאות לקוצר רוח, כי בזה תיארך בריאות הבריא, והוא הקודם ברפואת כל חולה... לא יקדים הרופא דבר לפני תיקון ענייני נפשותם..." 

הרמב"ם היה  הראשון מבין רופאי ימי הביניים שדרש מלבד הנהגת בריאות הגוף גם הנהגת בריאות הנפש, אשר אין בלעדיה קיום וערך לבריאות הגוף. אחריו הגיעו עוד רבים וביניהם, ד"ר באך – מפתח 38 תמציות פרחי באך.

כדי להבין את טבעה של כל מילה על פי ד"ר אדווארד באך, ישנן מספר אמיתות בהן יש להכיר:

 

חמש האמיתות לפי ד"ר באך

-          לכל אדם יש נפש. הנפש היא האני האמיתי, היא רוחנית ונצחית, והגוף מהווה משכנה הפיזי.

-          מטרת שהייתנו בעולם הוא צבירת מירב הידע והניסיון לעקור את הרע שבנו תוך התקדמות אחר השלמות.

-          החיים כאן הם רגע אחד בתהליך אבולוציוני. הנפש היא נצחית והגוף זמני.

-          בריאות שלמה היא  הרמוניה מושלמת בין גוף לנפש. המחלה היא תוצאה של קונפליקט או פעולה דיס הרמונית בין הנפש והאישיות.

-          אחדות. כולנו יחידה אורגאנית אחת, כשכל פרט הוא חלק בלתי נפרד מהשלם. כל פעולה שלילית שלנו, אפילו כלפי עצמנו פוגעת בכלל.

לפי ד"ר באך, כששוררת הרמוניה בין גוף, רוח, נפש ונשמה – הגוף שלנו יידע בריאות. כמובן שלא הוא המציא את הגלגל, ומקורות יהודיים מדברים על כך הרבה מאוד שנים מוקדם יותר, אבל כאן אנו מדברים על באך והפרחים שרתם שלצורך יצירת ההרמוניה הזו.

מצויד באמיתות אלו גילה ד"ר באך לעולם סדרה של 38 פרחים, בעלי כוחות ריפוי נפשיים ופיזיים במגוון בעיות, המחולקות לקבוצות מוגדרות. תמציות אלה של פרחי באך שנתגלו אומנם לפני קרוב ל-90 שנה משחקות תפקיד חשוב בתהליכי ריפוי שונים ובבעיות שונות בכל רחבי העולם.

 

פרחי באך : קבוצות המרפא

כדי לעשות סדר בדברים ולהקל על הטיפול באמצעות פרחי באך, חולקו הפרחים לקבוצות מצבים וטיפוסים מרכזיות. בפניכם סקירה קצרה וממצה:

 

פרחי באך לטיפול בפחדים שונים

קיימות חמש תמציות בקבוצה זו והן מתאימות לחמישה סוגי פחדים אצל ילדים ומבוגרים: חרדות קשים ממקור לא ידוע וללא כל סיבה מובנת, פחד מדבר ידוע כמו חושך, כלבים או גבהים, פוביות, פחד מאובדן שליטה או אובדן שפיות, פחד הנובע מרגשנות או דאגנות יתר או ראייה שחורה ופסימית באופן כללי.

פרחי באך השייכים לקבוצה זאת משחררים, מקלים על הפחד, מעניקים תחושת בטחון ואומץ לב והתגברות על חרדות.

 

פרחי באך לטיפול בחוסר בטחון

כאן ניתן למצוא שש תמציות פרחי באך שתפקידן הכללי הוא העלאת הביטחון העצמי שאבד בתוצאה מסיבות שונות או שאף פעם לא היה בשיאו מאז שאתם זוכרים את עצמכם. 

פרחי באך השייכים לקבוצה זו מטפלים במצבים וטיפוסים שונים כמו: אנשים חסרי חוט שדרה הנשענים על אחרים לעיתים תכופות, אנשים בעלי אינטואיציה חלשה, כאלה המתייאשים ממכשולים קלים יומיומיים, או טיפוסים הנמצאים בפסימיות עמוקה רוב הזמן. גם אנשים הסובלים מעייפות נפשית לנוכח עומס המשימות במהלך היום וטיפוסים הססניים ומתלבטים יזכו לסיוע רב מתמציות הפרחים בקבוצה זו.

הפרחים מעניקים יכולת לארגן משימות ביתר יעילות, להיות החלטיים יותר, להגיע לריכוז, ויטאליות, העצמת האמונה והביטחון העצמי, חיזוק האינטואיציה, והעלאת הביטחון והתקווה.

 

פרחי באך לטיפול באנשים הסובלים מאפטיה – מנותקים מהמציאות

בקבוצה זו שבע תמציות פרחי באך שנועדו לטפל ב: אנשים שמנותקים מהמציאות, כאלה שאינם לומדים מטעויות, טיפוסים חולמניים, לא מרוכזים, אנשים ש"תקועים" בעבר ואינם מסוגלים לקבל שינויים, אנשים עם עצב ודכדוך המביאים לאפטיה, בעלי מחשבות טורדניות  ואנשים וותרנים (במובן השלילי) ואדישים לחיים.

התמציות בקבוצה זו מעוררות אמביציה אצל המטופל, מסייעות לו לצאת מן האדישות, משפרות את ההרגשה הפנימית, מעלות ויטאליות, משפרות את ההרגשה הכללית, מחברות למציאות ומקרקעות.

 

פרחי באך לטיפול בבדידות והתבדלות לסוגיהן

התמציות יעילות ונותנות מענה טוב לאנשים בהם אנשים מרוכזים בעצמם, ללא יכולת הקשבה, הענקה ונתינת חום לסביבה הקרובה, טיפוסים החיים במגדל השן, אנשים חסרי סבלנות וסובלנות כלפי הזולת, עוטי מסכות למיניהם וחסרי אופי שנגררים אחרי זולתם.

התמציות מסיעות במקרים אלה לגלות סובלנות לסביבה, להעניק, להשתלב, ולכבד דעות של אחרים.

 

פרחי באך לטיפול ברגישות יתר

אנשים רבים סובלים נפשית ופיזית כתוצאה מרגישות יתר. למשל, קיבה עצבנית (IBS) אחד מהגורמים לה הוא רגישות יתר לסביבה ואי יכולת לעכל את המציאות וההתרחשויות בחיים. תמציות פרחי באך מסייעות לאזן רמות רגישות וכך ניתן להימנע ממצוקות נפשיות, ביישנות, סגירות, פגיעות, רגשות קשים כלפי אנשים וכדומה.

טיפול בפרחי באך יכול לשלב תמציות ממספר קבוצות ולטפל בכמה נושאים במקביל. כדי להגיע להחלמה ולאיזון בתחומים בהם אנו מטפלים יש להצטייד בהתמדה ובסבלנות והתוצאות לא מאחרות לבוא.

 

 

אשמח לסייע לכם בכל שאלה

אופיר מלול

מטפל מוסמך בפרחי באך, שיאצו, ארומתרפיה והמלצות תזונה.

0528-450179

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net