מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   שינוי קריירה באמצע החיים
לחץ להגדלה
שינוי קריירה יכול להיות מעבר מסטטוס של שכירים, הנהנים ממשרה יציבה, מסודרת, הכוללת הטבות נלוות, לסטטוס של עצמאים הנשארים באותו מקצוע. יתכן גם שמדובר בשינוי היקף המשרה באופן ניכר או שינוי מוחלט בתחום העיסוק: מעורך דין לאיש מחשבים, ממגייס במשאבי אנוש לתפקידים טכניים כגון בנייה וניהול אתרים...

מאת: פורטל קריירה
פורסם: 01/01/01 00:00

 

שינוי קריירה באמצע החיים

אנשים באמצע החיים הבוחרים לעצור את מה שעשו עד כה ולשנות את הקריירה שלהם, הופכת בשנים האחרונות לתופעה נפוצה. בחלק מהמקרים מדובר בשינוי הנובע מבחירה אישית, בה עוזבים את היציבות והנוחות התעסוקתית לטובת תפקיד ותחום חדשים שאינם וודאיים, מתוך רצון למימוש ולהגשמה עצמית. לעיתים מדובר בשינוי שאינו נובע מבחירה אישית, אלא נגרם עקב נסיבות חיצוניות שאינן תלויות בנו, כמו למשל פיטורים, מיתון או קושי במציאת עבודה במקצוע.

 

שינוי קריירה יכול להיות מעבר מסטטוס של שכירים, הנהנים ממשרה יציבה, מסודרת, הכוללת הטבות נלוות, לסטטוס של עצמאים הנשארים באותו מקצוע. יתכן גם שמדובר בשינוי היקף המשרה באופן ניכר או שינוי מוחלט בתחום העיסוק: מעורך דין לאיש מחשבים, מתפקיד במשאבי אנוש לתפקיד בקידום אתרים.

 

בדומה לנושאים חשובים אחרים כמו ביטוחי חיים, פנסיה או שימור דם טבורי, המעבר לקריירה חדשה מצריך מבט ממוקד על ההווה יחד עם חשיבה ותכנון אל העתיד.

 

למה זה קורה?

בשנים האחרונות העבודה שלנו הפכה למשמעותית ומהותית, ומהווה לעיתים את האופן בו אנו מגדירים ותופסים את עצמינו; העבודה כבר איננה מקור פרנסה בלבד. בהסתכלות אחורה, יתכן שהחיים הובילו אותנו ללימודים ולכיוון מקצועי, שכעת, מסיבות שונות, לא מתאים לנו יותר. כיום אנחנו מנוסים ומיומנים יותר, בטוחים יותר ביכולותינו ומצוידים במיומנויות שרכשנו עם השנים. כך, באמצע החיים, מגיע הרצון והצורך לשינוי, למשהו חדש, מרענן ומאתגר שיוכל לספק אותנו ולהביא למימוש מקצועי. משהו שלא כדאי להסתפק בפחות ממנו ואף פעם לא מאוחר לממשו.

 

מה הקושי בשינוי קריירה?

ישנם אנשים שבאופן כללי מתמודדים היטב עם שינויים וזה בה להם בקלות. גם לאלה וגם לאחרים, השינוי כרוך בתקופת הסתגלות לא פשוטה, ובהחלט עשויים להתעורר קשיים. בשינוי קריירה בעצם מוותרים על הישן, המוכר והבטוח, אותו פרק שהשקענו בו זמן ומאמצים במשך תקופה לא מבוטלת בחיים. לפעמים מדובר בשינוי המחייב ויתור על מעמד או תנאים מסוימים. בנוסף, השינוי הוא דרך ללא נודע: האם נצליח מבחינה מקצועית וכלכלית, האם אכן נזכה למימוש העצמי והמקצועי לו אנו מייחלים? האם הסביבה הקרובה שלנו תתמוך בנו ותקבל את השינוי? ושאלות רבות נוספות.

 

איך עושים שינוי קריירה?

במידה ואתם יודעים ששינוי זה הכיוון מבחינתכם אבל לא יודעים מהן האפשרויות העומדות בפניכם, תוכלו להיעזר בהכוונה מקצועית, אימון אישי או סדנאות לשינוי קריירה. אלו יוכלו להנחות אתכם לכיוון המתאים לכם ביותר. תוכלו לקבל מענה לתהיות כמו: האם מתאים לכם להיות שכירים או דווקא עצמאיים, אילו כישורים יש לכם שאפשר לנצל לטובת הקריירה החדשה ומהן נקודות התורפה שחשוב לקחת בחשבון. לאחר קבלת ההחלטה על התחום, כדאי לקדם את המהלכים הנדרשים לשינוי.

 

אם התחום או התפקיד החדש דורשים השכלה שאין לכם, זה הזמן לבחון את אפשרויות הלימודים (בין אם מדובר בלימודים בארץ או לימודים בחו"ל). בצעו גם הערכה כלכלית שתסייע לכם למצוא פתרונות שיאפשרו את השינוי ותכננו את תקופת המעבר בין העבודות: כמה זמן תוכלו לאפשר לעצמכם, במידת הצורך, לא לעבוד או לעבוד תמורת הכנסה נמוכה. במקביל, שתפו את מעגל האנשים הקרוב אליכם בשביל לקבל רעיונות, הצעות לקשרים וגם תמיכה. חשוב לא פחות לדעת לפרגן לעצמכם ולקבל את הקשיים שאתם חווים - התסכולים, החרטות, וההתלבטויות - כטבעיים ומובנים. אתם על סיפו של שינוי מהותי בחיים וחשוב לקבל את עצמכם כפי שאתם, עם הרבה סבלנות והבנה.

 

בהצלחה!

www.allcareers.co.il

 

 

ייעוץ קריירה
   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net