מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   מדריך לשיפור היחסים עם הבוס
לחץ להגדלה
אנחנו אולי בוחרים את העיסוק ואת מקום העבודה שלנו אבל לא תמיד יש באפשרותנו לבחור את הממונה עלינו. כשמדובר בעסק קטן אולי יש אפשרות כזו, אבל אם הגעתם למקום עבודה בגלל הבוס, כדאי לקחת בחשבון שגם עסק זעיר יכול לגדול ולגייס מנהלי משנה או להחליף בעלות ועם השינוי... משתנה לעיתים הבוס.

מאת: שירה דרורי
פורסם: 23/02/11 11:52

מדריך לשיפור היחסים עם הבוס

 
אנחנו אולי בוחרים את העיסוק ואת מקום העבודה שלנו אבל לא תמיד יש באפשרותנו לבחור את הממונה עלינו. כשמדובר בעסק קטן אולי יש אפשרות כזו, אבל אם הגעתם למקום עבודה בגלל הבוס, כדאי לקחת בחשבון שגם עסק זעיר יכול לגדול ולגייס מנהלי משנה או להחליף בעלות ועם השינוי בבעל הבית משתנה לעיתים הבוס.
כמו כל שינוי בעבודה, גם בוס חדש דורש זמן הסתגלות עד שתעמדו על קנקנו, תכירו את סגנון הניהול שלו וסגנון העבודה המועדף עליו ומשם תבינו כבר איך אפשר לשמור אתו על מערכת יחסים טובה.
אתם לא צריכים להיות החברים הכי טובים של הבוס, אבל למען הסדר הטוב מומלץ לנהל עמו יחסי מעסיק - עובד תקינים. אם יש כימיה טובה ניתן אפילו לנסות לשדרג את היחסים לרמה כזאת שאם תהיה לו בעתיד הזדמנות לקדם מישהו מהצוות, אתם תהיו הבחירה הראשונה שלו.
לפניכם מגוון טיפים ליצירת יחסים טובים יותר עם הבוס. דברים שכדאי לעבוד עליהם עם הבוס שלכם.

הכירו את הבוס
לפני תחילת העבודה עם בוס חדש חשוב להכיר אותו מקרוב ולשמוע ממקור ראשון, כלומר ממנו, כיצד הוא רואה את הדברים. הכינו שאלות כמו מה סגנון העבודה המקובל עליו, מהם תהליכי העבודה המועדפים ומה הציפיות המדויקות שלו מכם, האם הוא מעדיף לקבל דו"ח מפורט כל שבוע או חודש או שהוא נותן יד חופשית ורק רוצה לראות תוצאות. לפי התשובות של הבוס תדעו כיצד להתנהל תחתיו וגם תוכלו להסיק דברים על השקפת עולמו הניהולית.

להתקרב מרחוק
חשוב מאוד להכיר את הבוס גם מחוץ למשרד כדי ליצור אתו קשר אישי וחברי יותר. אם יש לכם הזדמנות, התלוו לבוס לפגישות עבודה אצל לקוחות, לנסיעות עבודה או ללימודים של הכשרה כלשהי. צבירת חוויות משותפות או ההימצאות בקרבתו תאפשר לכם להתקרב יותר או לפחות להכיר זה את זה ברמה שתועיל לכם להבין את אורח חייו והשקפת עולמו ולהתנהל סביבו בהתאם.
חפשו נקודות השקה עם הבוס, תחומי עניין משותפים, דעות פוליטיות דומות. אלה ייצרו עבורכם שיחות מעניינות, ומי יודע מה תגלו? אולי שניכם התקבלתם ללימודי לשון עברית.
שימו לב שגם אם הפכתם לידידים, יתכן שבשעות העבודה עליכם לשמור על פורמאליות ולא על חברמניות.
   
קשר רציף
חשוב מאוד לא להיות על הראדר של הבוס בצורה שלילית. לא להשמיע רק כדי להישמע אלא אם כן אתם חושבים שתקבלו בעבור זה נקודות זכות אצל הבוס. כמו כן, שמרו על מנהג של פגישות עבודה אחד על אחד עם הבוס, כיוון שבפגישות עבודה אישיות אפשר יותר להביע דעה ולהסביר את עצמכם ולבלוט בעיניו מאשר בפגישות קבוצתיות.

לא חנופה, מחמאות
אין צורך להתחנף לבוס, אבל כן תוכלו להחמיא לו על דברים ספציפיים, אם למשל אתם מבחינים שחשוב לו שישימו לב להישגיו, כוונו את מחמאותיכם למישור הזה ואם ההופעה חשובה לו, החמיאו לו על הבגדים, אבל במתינות ובתדירות הגיונית. 
מומלץ להימנע ככל האפשר מלהחוות דעה על הבוס מאחורי גבו או להיתקל עמו בקונפליקטים. להתנהלות טובה יותר, נסו להבין את יחסי הכוחות של הבוס עם הבוסים שלו (אם ישנם כאלה) או את האופן שבו הוא תופש את עצמו כמנהל, וכך תדעו במה כן לצדד ועל מה לא להביע דעה.

ואם זה לא עובד?
אם אתם חשים בעוינות או חוסר שיתוף פעולה מצד הבוס, כדאי לבדוק האם זו תחושה אישית שלכם או שמדובר בתחושה שמשקפת את המציאות. יתכן והבוס חושב להחליף אתכם כי אולי הוא לא התחבר אליכם או סבור שאתם לא מחבבים אותו. אפשר לנסות לשנות את הכיוון אליו הרוח נושבת. מומלץ ליזום שיחה עם הבוס לשיפור היחסים, להסביר לו שאתם רוצים לרענן נהלי עבודה או לראות איך תוכלו לעבוד יחד בצורה יעילה וטובה יותר. לפעמים שיחה יזומה יכולה להציל את המצב ולחולל שינוי לטובה ביחסים לטווח הארוך.  

 

בהצלחה,

www.allcareers.co.il

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
תודה 
הדס,בית שמש (18/12/2013)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net