מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   מתי הגיע הזמן להסבה מקצועית?
לחץ להגדלה
בעידן המודרני מרובה האפשרויות התעסוקתיות, קל יותר מתמיד להחליף קריירות ולשנות כיוונים מקצועיים. התמדה היא לא בהכרח הדרך להצלחה. לפעמים, הגיוון הוא זה שמוביל אתכם קדימה. אך כיצד תדעו אם הגיע הזמן שלכם לבצע הסבה מקצועית?

מאת: שירה דרורי
פורסם: 31/05/11 16:48

מתי הגיע הזמן להסבה מקצועית?

בעידן המודרני מרובה האפשרויות התעסוקתיות, קל יותר מתמיד להחליף קריירות ולשנות כיוונים מקצועיים. התמדה היא לא בהכרח הדרך להצלחה. לפעמים, הגיוון הוא זה שמוביל אתכם קדימה. כיצד תדעו אם הגיע הזמן שלכם לבצע הסבה מקצועית וכיצד לעשות זאת בטיימינג הנכון לכם ובדרך הנכונה? טיפים למוסבים מתחילים.

 

שינוי אישי, שינוי מקצועי
נתחיל מכך שהזמן הנכון לבצע הסבה מקצועית הוא אינדיווידואלי ועם זאת, מחובר למצב המשק. מן ההיבט האישי הסבה מקצועית מגיעה לרוב כתופעת לוואי של שינויים אחרים בחיים- בזמן שאתם מחפשים מקצוע או קריירה חדשים המותאמים למצב הנוכחי שלכם. למשל לאחר לידה של ילד, כשלפתע המשרה השוחקת בעלת השעות הלא שפויות לא מסתדרת עם התוכניות לגדל את הילד בנחת. דוגמה אחרת: עברתם דירה לאזור גיאוגרפי אחר והחלטתם לנצל את השינוי ולהחליף מקצוע, או למשל אחרי שהילדים עוזבים את הבית ועכשיו אתם רוצים להתרכז במה שתמיד רציתם לעשות ולא העזתם משיקולים כלכליים.
 

הכלל הוא לחפש תמיד מקצוע שתוכלו ללמוד, שתאהבו ושיתאים לפאזה הנוכחית בחייכם, ואל תחכו להזדמנויות שיקראו בדרכם. נסו להתאים מקצוע לחיים האישיים שלכם וכך יהיה לכם קל יותר לשלב בין השניים.

הגעתם לתקרת הזכוכית שלכם?
שיקול נוסף שמוביל פעמים רבות להסבה הוא שחיקה מקצועית. אתם מרגישים שמיציתם את התחום, שהגעתם לטופ בתחום שלכם או להפך, שאתם פשוט במקצוע הלא נכון ולכן לעולם לא תעברו את המחסום.
אם החלפתם כבר כמה מקומות עבודה ואתם עדיין לא מרוצים מהתחום בו בחרתם לעסוק, סימן שזה לא המקום שמפריע לכם להתקדם אלא המקצוע שבחרתם. זכרו שלא תמיד חייבים לעסוק במה שלמדתם ולא משנה כמה מאמץ וממון השקעתם בהכשרה המקצועית שלכם. לפעמים אנשים מבצעים בחירת קריירה משיקולים לא נכונים כמו ציפיות של ההורים, הסתגלות לשגרה כלשהי מכוח האינרציה או מחשבה שהם טובים בתחום גם אם הם לא מתחברים אליו באופן אישי. למשל, אדם שעובד במשרד בעוד הוא חושק בעבודת שטח כמו עבודה בתחום של הובלות או עבודה כאיש מכירות.
סיפוק בעבודה תלוי גם בצמיחה אישית והנאה ולא רק בהישגים מקצועיים, אז אם אתם מקצוענים ומומחים בתחום או דווקא לא מצליחים להתקדם, ובעיקר אם אתם פשוט לא מרוצים, הגיע הזמן להסבה מקצועית ומציאת מקצוע בו תוכלו לשלב בין הצלחה להנאה.

הסבה מקצועית כהשקעה לעתיד
זיהיתם מגמה חמה בשוק ואתם חושבים שתוכלו להשתלב במקצוע חדש ומאתגר? אתם מבחינים לפתע שיש מודעות דרושים רבות לגבי מקצוע מסוים או קוראים את המפה המקצועית ומזהים פוטנציאל בתחום עיסוק חדש שיוכל להתאים לכם?
זו יכולה להיות הזדמנות להסבה מקצועית שתוביל אתכם רחוק. נסו לחפש מקצועות בהם תוכלו להיות בין הראשונים שלומדים אותם או מתמחים בהם וכך תוכלו להציע ערך מוסף למעסיקים, למתג את עצמכם בתחום או לסלול את הדרך להצלחה בתחום מבוקש במשק.
גיליתם שהמקצוע החדש בעולם נלמד בינתיים רק בחו"ל? חפשו מידע על לימודים בחו"ל ותוכלו בהמשך להביא את הבשורה לארץ.
 

איך להסב את המקצוע בלי לקחת סיכונים?
בכל מקרה של הסבה מקצועית מומלץ לא לקפוץ מיד למים אלא להתחיל את השינוי והמעבר בהדרגתיות. לפני שהכרתם על עצמכם כבעלי מקצוע אחר, חשוב ללמוד מקצוע חדש תוך כדי עבודה בתחום המוכר לכם כדי לוודא שאתם בוחרים נכון. כמו כן, כדאי לבצע הסבה מקצועית לתחום חדש אחרי שיש לכם משרה מובטחת בתחום החדש או שחסכתם מספיק כסף כדי להתחיל ללא לחץ. אם במקום העבודה הנוכחי יכולים לתת לכם הזדמנות להשתלב גם אחרי ההסבה המקצועית בתפקיד אחר, מומלץ לעשות זאת וכך לא לשלב בין שני שינויים דרסטיים של שינוי תפקיד ושינוי מקום עבודה כי לפעמים אפשר בהחלט לבצע הסבה מקצועית מבלי להחליף מקום עבודה.
 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net