מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   הסבת אקדמאים להוראה
לחץ להגדלה
רבים מסתובבים בתחושת חוסר אונים אל מול מערכת החינוך ההולכת וקורסת בארץ. שיטות הוראה מיושנות שאינן מנהלות דיאלוג עדכני עם הטכנולוגיה החדישה, חומר לימוד שאינו רלוונטי לעולם ההולך ומשתנה וערכים שנדמה כאילו כלו מעולם החינוך.

מאת: אפרת רוזן
פורסם: 01/01/01 00:00

הסבת אקדמאים להוראה בדגש על חינוך דמוקרטי

 

רבים מסתובבים בתחושת חוסר אונים אל מול מערכת החינוך ההולכת וקורסת בארץ. שיטות הוראה מיושנות שאינן מנהלות דיאלוג עדכני עם הטכנולוגיה החדישה, חומר לימוד שאינו רלוונטי לעולם ההולך ומשתנה וערכים שנדמה כאילו כלו מעולם החינוך. אחת הדרכים להתמודד עם תחושת חוסר אונים זו היא לקום ולעשות מעשה, להיות החלוצים החדשים הבאים לשנות את מערכת החינוך מבפנים. אקדמאים רבים מוצאים את עצמם במקום זה בדיוק, ומתוך כוונה לשנות ולהשפיע על מערכת החינוך בעצמם, מבפנים, הם פונים למסלולי הסבה להוראה. הסבת אקדמאים, מכל תחומי הלימוד ולכל שכבות הגיל – החל מכיתות הגן ועד בית הספר התיכון, מזרימה דם חדש למערכת החינוך המשוועת לשינוי.

מהו החינוך הדמוקרטי ולמה הוא קורץ לאקדמאים רבים העוברים הסבה להוראה?

חינוך דמוקרטי הינו שיטה חינוכית הומניסטית המתייחסת אל האדם כמכלול. היא מדגישה את חשיבות בניית תחושת ההישג והערך העצמי של התלמידים תוך הטמעת ערכים הדרושים לחיים תקינים בחברה דמוקרטית: זכויות אנוש, כבוד הדדי, קבלה, שוויון, נטילת אחריות אישית, יזמות ויצירתיות.

קיימים היום מספר בתי ספר דמוקרטים בארץ הפועלים על פי עקרונות אלו. התלמידים נוטלים חלק פעיל בקביעת מערכת השיעורים אותה ילמדו, המקצועות בהם יתמקדו. הדגשים הם על חינוך פרטני ובקבוצות קטנות המדגישות את ייחודו של כל אחד מהילדים. בתי הספר הדמוקרטיים פועלים בשיתוף פעולה הדוק עם הסביבה, התלמידים וההורים כדי לקיים מערכת חינוך עדכנית המתאימה לילדים של היום.

כיוון ומרבית האקדמאים הפונים לתחומי ההוראה עושים זאת מתוך אידיאל ורצון להביא לשינוי מערכת החינוך, הרי שבתי הספר הדמוקרטיים מספקים סביבת עבודה תומכת באידיאל זה. קיימים היום מסלולי הסבת אקדמאים ייעודים המכשירים את אלו הפונים להוראה בדגש על חינוך דמוקרטי.

ייחוד ההכשרה לחינוך דמוקרטי

בתכנית ההכשרה לאקדמאים בחינוך הדמוקרטי מיישמים את שיטת החינוך הדמוקרטי כבר בשלב הלימודים. התוכנית מציעה חממה ליזמות חינוכית במהלכה תוכלו לזכות בליווי מומחים בתחום החינוך הדמוקרטי ליוזמות חינוכיות שונות. בנוסף, מסלול הסבת אקדמאים לחינוך מתקיים במספר מסלולים. במסלול סמינר הקיבוצים לדוגמה, ההכוונה היא לבית ספר יסודי במיקוד של חינוך דמוקרטי.

במסגרת לימודי התעודה תלמדו:

  • הכשרה לחונכות
  • התמחות בייעוץ לתהליכי דמוקרטיזציה
  • מדריך בית ספרי בחינוך דמוקרטי
  • התמחות בייעוץ לתהליכי למידה
  • התמחות בניהול בחינוך דמוקרטי

 

למי תוכנית הסבת אקדמאים לחינוך בדגש על חינוך דמוקרטי מתאימה?

 

אם אתם אקדמאים וכבר צברתם התנסות מסוימת בשטח, אתם עייפים מהשוק התחרותי והריקני ושעות העבודה הארוכות. אם אתם רואים את מערכת החינוך ומרגישים כי יש לכם מה לתרום, אתם מעוניינים ללמד, לראות את השפעותיכם על דור ההמשך. אם אתם מבינים כי למידה היא לא רק העברת חומר אלא גם העברת ערכים, מתן כבוד לתלמידים ולהוריהם ועבודה תוך שיתוף פעולה וכבוד הדדי בין כל הצדדיםאז כנראה ששיטות החינוך הדמוקרטי מתאימות לאופייכם.

 

כניסה אל עולם החינוך אינה כניסה קלה ודורשת ליווי והכשרה מתאימים. אולם למי שמרגישים שזהו ייעודם, למי שהרצון ללמד ולחנך בוער בו, ומי שמעוניין גם לעשות ולא רק לקטר על מערכת החינוך הקורסת – השינוי הזה מתברר לרוב כשינוי מבורך הממלא את הבוחר בדרך זו בסיפוק. לראות ולעשות את השינוי, להיות חלוצים בהבאת שיטות חינוך חדשות וראיה חדשה למערכת מתנוונת ובעיקר- פיזית, להביא את השינוי לידי ביטוי.

דרושים מנהלי חשבונות

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net