מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   האם את\ה "יצור פוליטי"?
לחץ להגדלה
למרות שלדעת מנהלות\ים רבות\ים, "פוליטיקה" היא מילה מאוסה, הרי שכולנו פועלים במקום העבודה כדי להשיג דברים, על פי כללים והנחות יסוד המוכרות לנו מניסיוננו בחיים. כמי שעובדת עם מנהלות ומנהלי מכל הדרגים, אני שומעת לעיתים קרובות תגובות של שאט הנפש כלפי המשחקים הפוליטיים שאנשים משחקים בעבודה. אולם, אי אפשר להתעלם מן העובדה שפוליטיקה ארגונית היא גישה הנחוצה לנו כדי להשיג מטרות...

מאת: ד"ר מירה חניק
פורסם: 01/01/01 00:00

האם את\ה "יצור פוליטי"?

 

למרות שלדעת מנהלות\ים רבות\ים, "פוליטיקה" היא מילה מאוסה, הרי שכולנו פועלים במקום העבודה כדי להשיג דברים, על פי כללים והנחות יסוד המוכרות לנו מניסיוננו בחיים. כמי שעובדת עם מנהלות ומנהלי מכל הדרגים, אני שומעת לעיתים קרובות תגובות של שאט הנפש כלפי המשחקים הפוליטיים שאנשים משחקים בעבודה. אולם, אי אפשר להתעלם מן העובדה שפוליטיקה ארגונית היא גישה הנחוצה לנו כדי להשיג מטרות. לעיתים, מידת האמון או אי האמון שאנחנו רוחשים למערכת, והאמונות לפיהן אנו פועלים, אינם תואמים את הצרכים והמציאות באופן מדויק. הפסיכולוג ד"ר אנדרו דוברין, מציע מודל של 5 טיפוסים, אותם הוא מאפיין על פי הגישה שלהם לפוליטיקה ארגונית:

 

1.         ה"שה התמים":

השה מאמין שכל הארגונים מתגמלים את עובדיהם אך ורק על פי טיב העבודה והתרומה שלהם ("מריטוקרטיה"). האסטרטגיה הפוליטית שלו מבוססת על הרצון לעשות את העבודה הטובה ביותר, והוא מאמין שעל כך הוא מוערך ע"י המערכת. הוא מתמקד במשימות המקצועיות שלו, ומקווה שהממונה עליו ישים לב למחויבותו ויתגמל אותו בהתאם. הוא מסרב לבקש קידום או הטבות, מתוך אמונה ש"מה שמגיע לו - יגיע". למרות שבאופן נדיר ניתן למצוא כמה "שיות תמימים" שהגיעו למשרות בכירות, לרוב קשה לטפס בסולם הארגוני בעזרת פילוסופיית חיים זו.

 

2.         ה"ישר-כמו-סרגל":

הוא כבר איננו תמים כל כך, אולם יש לו קווים אדומים ברורים שאינו מוכן לעבור. ה"סרגל" מאמין כי רוב האנשים הינם ישרים כמוהו, עובדים קשה וראויים לאמון. חשוב לו שיאהבו אותו בעבודה, ולכן איננו מוכן להשקיע אנרגיה ביצירת קשרים על בסיס אינטרסים או לשתף פעולה באינטריגות. הוא מעדיף לקדם את עצמו בזכות היעילות והמחויבות שלו, אולם שוכח לעיתים שגם שימוש בקשרים אישיים ושיווק עצמי הן טקטיקות חשובות. הוא יבוז לאנשים המפרסמים את עצמם בתקשורת הארגונית, ומטפחים את האגו של הבוס, מתוך מחשבה שאלו התנהגויות גאוותניות או צבועות.

 

3.         ה"שרדן":

מבין את הפוליטיקה הארגונית, ומוכן לנצל הזדמנויות הנקרות בדרכו. אולם, יחשוש לעשות צעד פוליטי קיצוני, או לבלוט יותר מן הבוס שלו. אדם זה ישחק במשחק הפוליטי כל עוד זה נחוץ כדי למנוע פגיעה במשרתו, אולם יעשה זאת כמי שקפאו שד. השרדן לא יתקשה לחייך אל הממונה עליו, כשמתקרבת תקופת ההערכה השנתית, אולם לא יסכים להצטרף למסיבה פרטית בטענה שזה "ליקוק" לבוס. שרדנים רבים שואפים לקריירה אקדמית או מקצועית, ואף לדרגי ניהול בכירים.

 

4.         ה"פוליטיקן":

 מתמרן חריף, טיפוס שרדן, שבדרך כלל "נופל על הרגליים האחוריות" בכל מצב פוליטי. מנהלים בכירים רבים נמצאים בקטגוריה זו - הכוללת אנשים שאינם בוחלים ב"ליקוק לבוס", או בשמירה על קשרים עם אנשים הדוחים אותם, אם אלה יכולים לפתוח להם דלת לתפקיד חשוב. הפוליטיקן השרדן הוא ערני, מנתח מצבים פוליטיים בעין מקצועית, ומקפיד להיות מקושר לאנשים הנכונים על פי האינטרס שלו. הוא יעשה הרבה כדי לקדם את עצמו בארגון, אבל כל עוד זה אינו פוגע במישהו אחר.

הפוליטיקן מתכנן בעורמה את התקדמותו בסולם הארגוני, מתחבר אל האנשים שיכולים לקדמו, יוצר רשתות וקליקות בהקשרים פוליטיים - כל עוד פעולות אלו נופלות בתוך ההגדרות המוסריות והאתיות שלו.

 

5.         ה"מקיאוולי":

בעל תשוקה בלתי נשלטת לכוח, עוצמה ושררה. זהו אדם תאב-כוח, חסר מעצורים וחסר מצפון. המקיאוולי לא יהסס לצותת לאנשים באמצעים אלקטרוניים, או לקדם את הצלחתו על חשבון המישרה של מישהו אחר. חלק מהטיפוסים המקיאווליים אינם במיוחד מושחתים או רוקמי מזימות (כמו, למשל, דונאלד טראמפ, אדם תאב-כוח ותאב-כסף, אבל עדיין בעל "קוים אדומים" ברורים).

המקיאוולי נעזר בטקטיקות כמו: האזנות סתר, הסתרה וסילוף של מידע, הסתת אנשים זה כנגד זה, ולא יבחל בשום פעולה כדי לסלק מדרכו את מי שהוא תופס כ"אויב". הוא חייב להיות מאד זהיר במעשיו, משום שהוא קונה לו אויבים רבים שיקומו יום אחד להפילו, ולכן הקריירה שלו תהיה בסכנה תמידית (כמו שנאמר בפתגם הידוע" אפילו לפרנואידים יש אויבים"...).

 

ועכשיו, אבחנ\י את עצמך על פי אמות מידה אלו. מה הגישה הרווחת שלך כלפי הפוליטיקה הארגונית במקום עבודתך? האם היא הגישה המתאימה לאקלים הארגוני? הבנת המאפיינים העיקריים אצלך על פי עקרונות הפוליטיקה הארגונית, תקל עליך לתפקד טוב יותר במצבי לחץ, בשינויים ארגוניים, ובעיקר במצבים הדורשים שיווק וקידום עצמי.

 

 

_________________

© ד"ר מירה חניק, 2003

ד"ר מירה חניק היא יועצת ארגונית ותעסוקתית ומאמנת אישית להצלחה. מתמחה בקידום נשים, ומנחה סדנאות להעצמת נשים. מנהלת את אתר האינטרנט "הדרך למעלה".

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net