לימודים
Skip Navigation Links.
פרסום
   חשבתם לשחרר קרן השתלמות או קופת גמל?
לחץ להגדלה
משתחררת לכם קרן השתלמות או קופת גמל בקרוב? כדאי לחשוב כמה פעמים לפני שמושכים את הכסף. זה נכון במיוחד בהקשר של קרן ההשתלמות, אבל גם רלוונטי לקופת הגמל. אם לא תיגעו בכסף, זו עשויה להיות אחת ההשקעות הטובות ביותר שתעשו.

מאת: אקסלנס נשואה
פורסם: 14/10/07 23:23

דף חדש 1

חשבתם לשחרר קרן השתלמות או קופת גמל?

לפעמים כדאי יותר להתאפק.

 

משתחררת לכם קרן השתלמות או קופת גמל בקרוב? כדאי לחשוב כמה פעמים לפני שמושכים את הכסף. זה נכון במיוחד בהקשר של קרן ההשתלמות, אבל גם רלוונטי לקופת הגמל. אם לא תיגעו בכסף, זו עשויה להיות אחת ההשקעות הטובות ביותר שתעשו.

רפורמת המס שאומצה בישראל ב-2003 קבעה כי אפיקי החיסכון וההשקעה בשוק ההון ימוסו בגין רווחי ההון שנצברו בהם. אבל יש חריג - קרנות ההשתלמות, אותן ניתן לפתוח (גם שלא למטרות השתלמות) אחרי שש שנים. נכון להיום - ובמיוחד במקרים שבהם על כל שקל של העובד שם המעביד 3 שקלים - מדובר באפיק החיסכון הטוב ביותר שניתן למצוא ובכסף האחרון שכדאי לגעת בו.

"קרנות ההשתלמות הן מתנה אמיתית", אומר עו"ד ניר הורנשטיין ממשרד עורכי הדין אבי אלתר ושות'. "כאשר הכספים בקרנות ההשתלמות נהפכים לנזילים, גם הרווחים שייצברו ממועד זה ואילך יוסיפו להיות פטורים ממס בעתיד. בהתחשב בכך ששיעור המס הבסיסי בשוק ההון הוא 20%, המשמעות של פטור ממס היא להישאר ביד עם 100 שקל במקום 25% - 80 יותר".

הורנשטיין מדגיש כי הפער בין התשואות במרבית המקרים עשוי להיות גדול הרבה יותר, בהתחשב בכך שבהשקעה רגילה בשוק ההון עשויים לחול אירועי מס גם במהלך התקופה (כמו בעת קבלת ריבית, מכירת ניירות ערך וכדומה). קרן ההשתלמות, לעומת זאת, היא גוף פטור ממס ואינה משלמת מס על רווחיה כאשר היא מוכרת ורוכשת ניירות ערך.

הדוגמה הבאה שנותן הורנשטיין ממחישה את העדיפות שיש להשארת הכספים בקרן: במקרה שבו התשואה הריאלית של קרן ההשתלמות על פני שנים היא 6%, התשואה המצטברת נטו לעמית לאחר 15 שנה תגיע ל-139%. אם, לעומת זאת, יחליט המשקיע למשוך את הכספים מהקופה ולהשקיע אותם באופן עצמאי בשוק ההון בתשואה של 6%, הרי שלאחר 15 שנה תהיה התשואה המצטברת שלו נטו 102% בלבד (המשקפת תשואה נטו של 4.8% לשנה). הפער בין התשואות לאורך 15 שנים מגיע אפוא לכ-36% לטובת קרן ההשתלמות, ופער זה אף ילך ויגדל ככל שתקופת ההשקעה ארוכה יותר, ככל שהתשואה הממוצעת גבוהה יותר וככל שמבוצעות פעולות רבות יותר של מכירה וקנייה במהלך התקופה.

בקופות הגמל לתגמולים (הפקדה כשכיר או עצמאי ומשיכה בסכום אחד) המצב מעט מסובך יותר, כשלפחות ביחס להפקדות עד 31 בדצמבר 2002 קיימת עדיפות משמעותית להשאיר את הסכומים ולא למשוך אותם. זאת מכיוון שהרווחים על הפקדות עד לסוף 2002 יוסיפו ויהיו פטורים ממס גם לאחר שהקופה נהפכה לנזילה. רווחים עתידיים שייצברו עד המשיכה יהיו פטורים ממס - בדומה לניתוח שהוצג קודם לכן לגבי קרנות ההשתלמות.

"ביחס לרווחים שנצברו על הפקדות לאחר 1 בינואר 2003 חל חיוב במס על פי שיעורי המס בשוק ההון (כיום 20%). מס זה יחול רק במשיכה (ולא במהלך השנים), כך שהיתרון המיסויי קטן יותר, אך עדיין קיים. במקרה של משיכה בגיל פרישה, יחול בכל מקרה פטור מוחלט ממס בקופה לתגמולים - כך שהיתרון שב ונהפך למשמעותי יותר", אומר הורנשטיין.

נקודה נוספת שמעלה הורנשטיין היא שבמקרה של משיכה חלקית מקופת גמל, לא ניתן לבחור מאיזה חלק מושכים את הסכומים. כלומר, לא ניתן לבקש למשוך רק מהחלק החייב במס (כדי שהחלק הפטור ימשיך לצבור רווחים פטורים ממס). המשיכה מתבצעת בהתאם להוראות של תקנות קופות הגמל, והיא תיעשה קודם כל מהחלק שהופקד עד 31 בדצמבר 2002.

המצב הנוכחי אמנם עשוי להשתנות בעתיד, ובהתאם גם תשתנה כדאיות משיכת הכספים מאפיקי החיסכון, אבל סביר כי לא תהיה פגיעה רטרואקטיבית בחוסכים. "מניסיון העבר, גם כאשר מוטל מס או משתנה שיעור המס, מקפידים להחיל את השינוי רק על הפקדות חדשות, ואילו על הרווחים מהפקדות הקודמות לתיקון החוק מותיר המחוקק בדרך כלל את משטר המס הישן (לרבות הפטורים ממס). כלומר, גם לאחר תיקון החוק ותיקוני חקיקה נוספים בעתיד, צפוי שחלק מהסכומים יוסיפו לצבור תשואה פטורה ממס", אומר הורנשטיין.

 

 

באדיבות אקסלנס נשואה, בית ההשקעות

קבוצת אקסלנס נשואה, בית ההשקעות הגדול והמוביל בישראל

 

 

   תגובות  (2) הוספת תגובה
1.
אנחנו עושות שיחות אירוטיות חמות ולוהטות ושיחות ארוטיות בוואצפ עם תמונות ומוכרות סרטי פורנו אישיים שלנו שצילמנו בבית, שלחו וואצפ לאחת מאיתנו לפרטים: 
מעיין (07/10/2020)
2.
דרושים לעבודה מהבית!  
ספיר,da5332252@gmail.com (19/03/2021)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודים לימודי תעודה קידום אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net