לימודים
Skip Navigation Links.
פרסום
   כיצד לא חוזרים על טעות פעמיים?
לחץ להגדלה
חכם לומד מניסיונם של אחרים, הטיפש לעומתו לא לומד גם לא מהניסיון שלו עצמו. מצד אחד חלק גדול מהידע שלנו נרכש באמצעות ניסוי וטעייה, אך מצד שני אדם לא חייב לטעות על בשרו וללמוד רק מהניסיון של עצמו, באפשרותנו ללמוד גם מניסיונם של אחרים...

מאת: Eip.co.il
פורסם: 12/08/08 09:48

כיצד ללמוד טוב יותר מהנסיון של עצמך?

כיצד לא לחזור על טעויות פעמיים ?

חכם לומד מניסיונם של אחרים, הטיפש לעומתו לא לומד גם לא מהניסיון שלו עצמו. מצד אחד חלק גדול מהידע שלנו נרכש באמצעות ניסוי וטעייה, אך מצד שני אדם לא חייב לטעות על בשרו וללמוד רק מהניסיון של עצמו, באפשרותנו ללמוד גם מניסיונם של אחרים. אין חכם כבעל הניסיון והחכם מנצל גם את ניסיונם של אחרים לצורך למידה והסקת מסקנות. ללמוד מנסיון ז"א ללמוד גם מניסיונם של אחרים וגם מהנסיון האישי שלך.

ללמוד מהנסיון של עצמך, אומר ללמוד גם מניסיונות חיוביים וגם מניסיונות פחות חיוביים שלך. ללמוד מכל אחד מהם, לראות מה גרם לך להצליח בעבר ולשכפל אותו להווה - וגם להפך, לראות מה גרם לך בעבר להצליח פחות ומנע ממך להצליח יותר ולהימנע ממנו בהווה.

ניתן להדגים על הדרך החיובית. עומדת בפניך משימה קשה מאוד לביצוע, ברצונך לכבוש פסגה מאוד גבוהה, אתה מתמודד עם קשיים גדולים מאוד. כאן עליך ללמוד מהניסיונות החיוביים של עצמך.

שלב 1 - נסה להיזכר במקרים דומים שבהם התמודדת עם בעיות דומות, נסה להיזכר באתגרים דומים שעמדת בהם בהצלחה. במידה ובעיניך הבעיה הנוכחית שלך גדולה יותר מכל בעיה אחרת שעמדת בפניה, במידה ואינך מוצא שום מקרה דומה שהצלחת בו בעבר, השתמש בחכמה שבך וקח את הבעיה הגדולה מאוד בעיניך ופרק אותה לבעיות קטנות. נסה לקחת את הבעיה העצומה ולפרק אותה לבעיות קטנות יותר. רשום לפניך את סך כל הקשיים שעומדים בפניך כדי להצליח במשימה. כן, כתוב אותם בצורה מפורטת, עכשיו תנסה למצוא עבור כל אחד מהם, בעיות דומות להם שהתמודדת איתן בעבר. זכור ! קל יותר להתמודד עם המון בעיות קטנות מאשר עם אחת גדולה. התרגיל המסובך ביותר במתמטיקה, ניתן לפתור אותו ע"י פירוק לגורמים ופתירת כל חלק ממנו בצורה נפרדת. אם עדיין לא הצלחת למצוא בעיות דומות לחלקי הבעיה הגדולה, פרק כל חלק מהבעיות הקטנות לבעיות קטנות יותר - בהכרח שתמצא מקרים דומים שכבר התמודדת לפחות עם חלקם בעבר בהצלחה.

זכור, גם אם לא תמצא בניסיון שלך מהעבר מקרים דומים שבהם התמודדת עם כל החלקים של הבעיה הגדולה, עדיין מצבך יהיה טוב יותר אם תמצא כמה מקרים בודדים שבהם התמודדת עם אפילו עם מספר מועט של חלקים קטנים מהבעיה הגדולה. גם אם לא תמצא מקרים דומים בדיוק שבהם התמודדת עם בעיות זהות לבעיות העומדות בפניך כעת, הסיכוי שלך להגיע לפתרון טוב יותר גדל ככל שתמצא יותר מקרים דומים אפילו בצורה חלקית לבעיות העומדות בפניך, מקרים שבהם התמודדת אפילו בהצלחה חלקית עם בעיות דומות בעבר.

שלב 2 - אחרי שמצאת מקרים דומים בעבר שבהם התמודדת בהצלחה עם בעיות דומות לאלו שנמצאות בפניך כעת, שאל את עצמך כיצד הצלחתי להתמודד עם הבעיות ההן בצורה טובה ? נסה להיזכר בקשיים שעמדו בפניך אז, האם הם היו גדולים בעיניך (אז) יותר מאשר גדולים בעיניך הקשיים שיש לך היום ? נסה להיזכר בדברים שגרמו לך להצליח בהתמודדות הקודמת, נסה לקחת אנרגיה חיוביות מההצלחות הקודמות שלך, נסה לשאוב אמונה בעצמך מהצלחות קודמות שלך, נסה להציף להווה שלך את כל הפתרונות היצירתיים שמצאת בעבר כשהתמודדת עם בעיות, נסה לראות את עצמך מצליח בהווה באותה הצורה שהצלחת בעבר.

וכן להפך, שים לב שאינך חוזר על דפוסי התנהגות שמנעו / לא סייעו לך להצליח בעבר. כי לטעות מותר אבל לחזור על הטעות אסור (וזה נכון גם אחרי שטועים פעם שנייה וחוזרים על הטעות, העיקר שלא לטעות פעם נוספת) .

שלב 3 - אחרי שהבנת מה גרם לך להצליח בעבר, שחזר את אותו דפוס התנהגות להצלחה גדולה יותר גם בהווה.

שלב 4 - רשום לפניך את הדברים והמסקנות שלמדת בשלבים הקודמים, זה בוודאי יסייע לך בדברים הבאים שהחיים יציבו בפניך. וכמובן שהמקום הטוב ביותר לרשום בו את המסקנות, הוא כמובן נפשך. אך עד אשר הפתרונות יהפכו לחלק בלתי נפרד מחייך ומצורת מחשבתך, הפוך את הפתרונות למוחשיים יותר, רשום אותם בפניך, למד אותם - וחזור עליהם גם בעתיד.

תופתע לגלות כמה פתרונות יעמדו לרשותך במהלך הזמן. ככל שתחשוב יותר בצורה נכונה יותר, כך כמות הדברים שעומדים מולך בדרכך יצטמצמו בצורה מפתיעה ביותר, כמות הדברים שתוכל להשיג תגדל בצורה דרמאטית. תהיה חכם ותלמד מהניסיון של עצמך וגם מניסיונם של אנשים אחרים.

 

הכנס לאתר www.EIP.co.il

 וקרא עוד על הצלחה, עתיד, כישלון ועוד ...

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודים לימודי תעודה קידום אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net