לימודים
Skip Navigation Links.
פרסום
   פרישה (מעבודה?) - למה הכוונה
לחץ להגדלה
"הנזרות, התבדלות, התרחקות מן הכלל, אחת הדוגמאות שמצוינות בפירוש הינה "פרישת האדם מתענוגות החיים"...

מאת: אבי פרנקל
פורסם: 08/12/08 01:37

פרישה - למה הכוונה?

 ע"פ הגדרת המילון אבן שושן:

"הנזרות, התבדלות, התרחקות מן הכלל, אחת הדוגמאות שמצוינות בפירוש הינה "פרישת האדם מתענוגות החיים", די ברור לקורא הסביר כי זה ממש לא המצב אצל רוב מסיימי שירות הביטחון .גם "גמלאי" שהוא כביכול כינוי המסמל שיוך לאוכלוסיות מקבלי גמלה אין בו כדי לתאר את מעבר הקריירה שכל אחד מאיתנו חווה,כלומר אנשים המכונים פורשים אינם כלל ועיקר כאלה.

דור זה בו אנו חיים שמאפייניו העצמת האינדיבידואל והצרכנות מחד ושיפור מואץ בטכנולוגיה מאידך הינו מכלה משרות שיטתי (בעגה המקצועית" הטכנולוגיה מאפשרת "התייעלות" במשאב אנושי) במילים זהירות השילוב הטכנולוגי וההתנהגותי בדורינו אינו מקדם את האינטרס של מחפשי תעסוקה מעל גיל 40-45 .

ארגונים רבים כיום
כולל משרדי ממשלה שבעבר קידמו בברכה את פורשי צה"ל וקהילת הביטחון וזימנו "משרות מסומנות לפרישה" בעדיפות איבדו עם השנים תקנים רבים לטובת התייעלות ובעידוד ממשלות ישראל (ממשלת נתניהו בראשם) אף עודדו ודחפו למיקור חוץ, כלומר שכרו עובדים של חברות כוח אדם ובכך סייעו גם להנצחת התופעה המאוד קפיטליסטית והתעשרות בעלי עניין.

הנטייה הטבעית של רוב מסיימי שירות הביטחון ,היא לחפש תעסוקה בארגון שייתן מעטפת חברתית,זהות תעסוקתית ותחושת שייכות הקרובה ביותר למה שמכונה בסוצולוגיה "קבוצה ראשונית" כלומר מעין "משפחה" או מעגל ראשוני של קרבה,אבל גם כאן ברוב המקרים הציפיה אינה מתגשמת,רוב המעסיקים יעדיפו להציע חוזה אישי ומרחב חברתי הדומה יותר ל"קבוצה משנית" המאוגדת סביב מטרה "אד –הוק" בעיקר מטרות עסקיות עם יעדים שעמידה בהם היא אבן בוחן להמשך הדרך המשותפת.

אומנם כאן ושם נוכל למצוא גם ארגונים שמבינים שלטווח ארוך טיפוח ההון האנשוי וגיוס כ"א מנוסה אינו תמיד יקר אבל לבסוף תמיד משתלם ,דוגמא טובה למשל זו חברת ה
it "מטריקס",המנכ"ל מוטי גוטמן דיבר על חזונו בכנס מנהלי משאבי אנוש של המי"ל במרץ 2008 (א.פ) כמעודד פעילות חברתית ,הוא עצמו חבר בלהקה של הארגון ,עסוק לייצר סביבה עבודה נעימה, מעודד אנשים לאחריות חברתית ,מעריך אנשים לפי ביצועים ולאו בהכרח חתך גילאים והעובדה שחברה זו מצליחה גם כלכלית וזאת למרות שהיא מיזגה 31 חברות לתוכה במשך 7 שנים.

אבל כאשר רוב השוק בארץ לא כזה ולא כל מי שהגיע לגיל פרישה (כך הוא מכונה גם כעת) בעל קשרים וניסיון עסקי בחו"ל, ואלה שכן אינם רוצים לעסוק בעסקאות נשק מה שנותר הוא להשתלב במשק בכללי המשחק האפשריים באותה נקודת זמן של פרישה.

דא עקא,המילה
פרישה מופיעה במילון גם בניקוד האחר ובעל משמעות הכי עדכנית לדיוננו "פריש'ה" פירושה על פי אבן שושן "פריסה","מתיחה",אכן זוהי המשמעות הראויה יותר לדרך בה יש לראות את ההזדמנות בקריירה חדשה,מתיחה של היכולות,הניסיון  והמוטיבציה למקסימום -לנסות כל ערוץ שמספק עניין או הכנסה או שניהם יחדיו.

איך עושים זאת? ונשארים בחיים !:)

עם הרבה אומץ תושייה וגם במעשים ,ריטואלים ופעילויות "מארגנות מציאות" לדוגמא טקס פרידה רב רושם עם התחלה,אמצע וסוף מקריירה לקריירה,מתפקיד לתפקיד ולעיתים שצריך בין תקופה לתקופה באותו מקום עבודה ולהתמיד בכך בכל חייך כבגיר בשוק העבודה.

טקס מעבר כזה יזמן לך אנרגיות חדשות /אחרות עם משמעות מחוללת שינוי תודעתי,לדעתי כדאי לקחתו לעולמות תוכן שאתה מכיר שהם משמעותיים לך אישית ,לדוגמא אם אתה "חולה ים" ,מתחבר לזרימה ,לגלים לקולות ולאווירה,תוכל לבצע טקס מהזן של "תשליך" ערב יום הכיפורים, כך נראה יהא קל יותר להפנים את השינוי האמיתי שהוא קבלת הריטואל שהדבר היחיד שבטוח הוא ש"אין בטוח" ובכל זאת קמים כל בוקר עם שיר חדש בלב

 

 הכתבה באדיבות:

 אבי פרנקל,  מנהל פורטל ביטחונט – קהילת פורשי משרד הביטחון

 פרישה מצה"ל, פרישה מהמשטרה ושרות הביטחון הכללי.

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודים לימודי תעודה קידום אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net