לימודים
Skip Navigation Links.
פרסום
   פסיכומטרי
לחץ להגדלה
מאז ראשית 1981 משמש מבחן פסיכומטרי כשיטת המיון והקבלה ללימודים אקדמיים בתחומים השונים באוניברסיטאות ובמכללות. מבחן פסיכומטרי הוא הכלי המרכזי באמצעותו נערך מיון המועמדים.

פורסם: 08/06/09 09:17

כל מה שרצית לדעת על פסיכומטרי

 

מאז ראשית 1981 משמש מבחן פסיכומטרי כשיטת המיון והקבלה ללימודים אקדמיים בתחומים השונים באוניברסיטאות ובמכללות. מבחן פסיכומטרי הוא הכלי המרכזי באמצעותו נערך מיון המועמדים במוסדות אקדמיים בארץ ולו משקל רב בהחלטה האם לקבל מועמדים שונים למסלולי הלימוד אליהם נרשמו.

בעבר, בנוסף לשלושת התחומים הנהוגים כיום, כלל המבחן גם השלמה של צורות, שאלות הבוחנות ידע כללי ותכנים אחרים שהוסרו בהמשך.
לרוב משוקלל ציון פסיכומטרי עם ממוצע ציוני הבגרות ביחס שווה, אך ישנם גם מקרים בהם ערכו של הציון עולה על הערך של ממוצע ציוני הבגרות.  

 

על המבחן הפסיכומטרי אחראי ה"מרכז הארצי לבחינות והערכה" – במרכז כותבים את הבחינה וגם בודקים אותה. המרכז הוקם בשנת 1980 על-ידי וועד ראשיי האוניברסיטאות בישראל והוא, למעשה, מוסד מחקרי הפועל ללא כל כוונות רווח ועוסק בחקר ביצועים ובמחקר סטטיסטי. נוסף לפסיכומטרי, אחראי המרכז לביצוע בחינות מיון אחרות בעיקר לתארים מתקדמים.

 

מדיי שנה ניגשים לבחינה הפסיכומטרית מעל 60,000 נבחנים; הבחינה מתקיימת בשש שפות (רוסית, עברית, צרפתית, ערבית, ספרדית ואנגלית) ובחמישה מועדים שונים לאורך השנה. לא ניתן לעבור מבחן פסיכומטרי חוזר במועד הסמוך לבחינה הקודמת, וכדי לשפר את הציון, יש להמתין מועד אחד. בחודשים אוקטובר ויולי מתקיימות גם בחינות מיוחדות למועמדים בעלי לקויי למידה שונים.

 

בבחינה הפסיכומטרית ישנם שמונה פרקים, כאשר לכל פרק מוקצבות 25 דקות בדיוק, אין להתחיל פרק חדש או אף לחזור אל הפרק הקודם לפני סיום הזמן המוקצב לפרק. המבחן נערך בשיטה האמריקאית, כאשר לכל שאלה ישנן ארבע תשובות מתוכן רק אחת היא נכונה. הזמן הכולל של הבחינה הוא 200 דקות. בבחינה אין הפסקות, וכל הפסקה שנלקחת היא על חשבון זמנו של הנבחן.

 

מבחן פסיכומטרי כולל שלושה נושאים מרכזיים:
 

  • חשיבה כמותיתמטרתו של חלק זה היא לבדוק את יכולתם המתמטית הבסיסית של הנבחנים; בחלק זה נדרשים הנבחנים לענות על שאלות הכוללות נוסחאות מתמטיות שונות, ניתוח טבלאות ונתונים, פתרון בעיות כמותיות, פענוח תרשימים, סדרות חשבוניות ונושאים נוספים.
     
  • חשיבה מילולית מטרתו של חלק זה היא לבדוק את היכולות המילוליות של הנבחנים: אוצר מילים, שימוש באנלוגיות, יכולות לוגיות, השלמה של משפטים, ניתוח והבנת טקסטים מורכבים, והפגנה של חשיבה שיטתית ובהירה.
  • שליטה באנגלית – מטרתו של חלק זה היא לבדוק את מידת השליטה של הנבחנים בשפה האנגלית: קריאה והבנה של טקסטים ברמה אקדמית, שימוש באוצר מילים גדול, השלמה של משפטים ונושאים נוספים.

 

מרבית השאלות במבחן פסיכומטרי הן בסדר של קושי עולה, אך בתחום הבנת הנקרא השאלות מסודרות לפי נושאים. שניים מתוך שמונה פרקי הבחינה משמשים את המרכז הארצי לבחינות והערכה לצורכי מחקר, והם אינם נכללים בשקלול הציון אך לא ניתן להבדיל בינם ובין הפרקים האחרים שכן נכללים בו.

 

כיום, מבחן פסיכומטרי הוא אחד הכלים החשובים ביותר שיש בידיהם של המוסדות האקדמיים בישראל, בבואם לנסות ולנבא את סיכויי הצלחתו של המועמד. עבור הנבחנים, מדובר במבחן שציוניו לא אחת יכריעו בדבר אפשרותם להתקבל למוסדות אקדמאיים שונים ובייחוד לפקולטות המובילות. מסיבה זו, חשוב מאוד להתכונן אליה באופן יסודי ומעמיק. יש להשקיע מאמצים בתרגול כל אחד מתחומיי הבחינה ובייחוד התחומים בהם חלשים יותר. תרגול ממושך ושינון משפרים מאוד את היכולות ואת ההתמודדות עם לחץ הזמן והם, למעשה, המפתח האמיתי להצלחה בבחינה.

 

 

זיו כספי הכנה לבגרות ופסיכומטרי

 

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודים לימודי תעודה קידום אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net