לימודים
Skip Navigation Links.
פרסום
   הקו הדק בין הרצון להתפתח לפחד משינוי
לחץ להגדלה
התפתחות אישית היא בהחלט הדרך להתקדם בחיים האישיים והעסקיים. היכולת שלך להגיע להצלחות ולהישגים בכל צורה שהיא תלויים במידה מסוימת ברמת המודעות שלך ולרצון שלך להמשיך להשתכלל ולהתפתח.

מאת: דפנה בן דוד
פורסם: 21/10/09 11:58

הקו הדק בין הרצון להתפתח לפחד משינוי

 

על מנת להתקדם בכל תחום שהוא בחיים רצוי לעשות "סדר פסח" פנימי ולראות מה עובד ולא עובד באסטרטגיית חיים שלך, בתפישת העולם ובדפוסי ההתנהגות שלך. בסופו של דבר שינויים באמת מתחילים  מבפנים ועל מנת לשנות משהו בעולם הגשמי, עליך לשנות משהו בעולם הרוחני והפנימי שלך ואז הדברים מתחילים לזוז.

אז מה כוונה?

מאד ייתכן כי לחלקיכם הדברים נראים כרוחניים מדי, אבל אני מאמינה שכדאי להשקיע את מספר הדקות שייקח לקרוא מאמר זה על מנת לאפשר לדברים להיספג פנימה, כי כאן הבסיס להצלחה וליצירת שינויים בחיים.

 

לצורך ההברה להלן מספר מונחים בסיסיים:

 

עולמך הפנימי הינו המקום בו מתויקים כל מני רגשות, חוויות והגדרות על העולם, כפי  שתפסת אותם עד ליום זה. בעולמך הפנימי מתגבשים עולם האמונות שלך על החיים, דפוסי החשיבה שלך וסקאלת הרגשות שאיתם אתה מרגשי בנוח וחי בתוכם ביום יום.

 

עולמך החיצוני הוא כל דבר המתרחש מחוץ לגוף הפיסי שלך ונוצר בעולם הגשמי.

 

בוא נמשיך...

בשנים האחרונות ישנה ערנות גוברת לחיבור בין הגוף לנפש. הייתי רוצה קצת להבהיר ולחדד כמה נקודות שאולי יחזקו את הצורך באיזון בין חומר ולרוח. ברפואה הסינית קוראים לאדם "בין שמיים וארץ" זאת אומרת שהאדם אמור להיות מחובר לקרקע, מחובר לצד הגשמי של חייו כולל גם לגופו אך מחובר לרוחני שבו למופשט ולבלתי נתפס. לכן, על מנת ליצור שינוי בעולם הגשמי (יצירת תוצאות שונות בחיים שלך בכל תחום שהוא.) עליך להתחבר לעולמך הפנימי ולעשות משם את השינוי לצד פעולות מדויקות וממוקדות.

 

אתחיל ביסודות:

כל בני האדם מורכבים משלושה מרכיבים – גוף, שכל ונשמה. הגוף נחשב הכלי שדרכו אנו חווים את חיינו כאן על כדור הארץ (העולם הגשמי),  השכל הוא המחשב האישי שלנו ששומר, מתייק, מקטלג, שוכח וזוכר את חוויות חיינו ואת הידע שצברנו עם השנים ואף אחראי ליצירת התניות ותכונות של האמונות הבסיסיות שלנו ודפוסי החשיבה שלנו על איך אנחנו תופסים את עצמנו ואת העולם בו אנחנו חיים.(העולם הפיסי המופשט קשור לצד הרוחני שלנו).

ואחרון מאוד חביב, הנשמה. הנשמה נחשבת החלק הגבוה ביותר בתודעה שלנו – יש הקוראים לנשמה – הניצוץ האלוהי, האני העליון, הרוח הפנימית. לא ממש משנה איך קראים לזה רק חשוב לדעת שזה מרכיב חשוב בתהליך המימוש האישי של כל אדם. קשה קצת לתאר את הנשמה אך לצורך ההבהרה, זה המקום בתוך כל אחד שמרגיש מחובר לכל, יודע מה טוב, מונע על ידי אהבה ויש בו מרכיב של ידיעה ברורה ועמוקה לדברים על החיים בלי צורך בידע קודם. זהו חלק המקבל הנחיות דרך אינטואיציה חדה ותחושות המנחות אותך מה טוב עבורך ובאיזה כיוון כדאי ללכת על מנת להיות נאמן לדרכך. אם מקשיבים מספיק הקול המנחה הזה תמיד קיים ומאיר אור בדרך הפתלתה של חידת החיים.

 

למעשה, כל בני האדם על כדור הארץ מורכבים מאותם החלקים אך כמובן כל אדם הוא ייחודי ומיוחד במינו. יש כאלה המחוברים יותר לצד השכלי ופחות משקיעים ברגשות ובנשמה, יש כאלה מחוברים מאוד לגוף ולא לנפש, כמובן שיש כל מני צורות וקונסטלציות אישיות, אך מה שחשוב זה למצוא איזון בין כל המרכיבים על מנת להיות מאוזנים בין חומר לרוח, עולם פנימי וחיצוני.כך האדם יוצר לעצמו חיים מספקים ומאוזנים הרבה יותר.

 

הרבה אנשים מוצאים קושי רב לאזן בין עולמות השכל והרגש, אבל בסופו של דבר זה הכרחי על מנת לפנות מקום לכל החלקים שבנו בכדי לחיות חוויית חיים של סיפוק, אהבה, התרגשות, צמיחה ועולם רגשי עשיר.

 

נתחיל בזה שאותו עולם רגשי עשיר בבסיסו מחפש להרגיש אהוב, שייך ונחוץ. כל אחד רוצה לצבור חוויות חיוביות וליהנות ולהימנע מכאב וסבל. אך על מנת לצמוח כאדם צריך לדעת להסתכל על הכאב בעיניים ולא לברוח מהתמודדות עמוקה ואמיתית עם האמת שנוצרה לך בחיים. צר לי, אך אין בחיים ובתהליך ההתפתחות קיצורי דרך. מי שיחפש אותם ימצא את עצמו חזרה במקום בו התחיל את המסע אז עדיף לגעת בדברים בשורש.

 

שורש הכאב של חיינו מצוי בתפישה שלנו את אותו מקרה מצער לכאורה, ובגלל פחד.

למה פחד? אסביר בהמשך.

חשוב לציין שלפחד יש תפקיד חשוב מאוד בפן ההישרדותי שלנו בחיים ברמה פיסית, אך פחד מביטוי רגשי וחופש אמוציונאלי יכול  לגרום לך להתרחק מיצירת אותם חיים שאתה כמהה לחוש ולחוות.

 

איך העניין של הפחד ורגשות מתחבר?

לאורך השנים חווינו חוויות נעימות וכואבות, וכפי שציינתי קודם לכן, היצור האנושי מחפש לצבור חוויות חיוביות ולהתרחק מחוויות כואבות. ולכן הוא מפתח פחד מליצור כאב ולחוות אותו שוב, התוצאה מכך הוא מנסה למנוע מפגש מחודש עם הכאב.הגיוני בהחלט אך אותו פחד ואותה הימנעות משאיר את ליבך ומוחך סגורים ולא מאפשר לך לקחת את הצעדים ואף את הסיכונים הדרושים על מנת לחוות את החיים שלך במלואם.

 

אז איך למעשה מתגברים על הפחד?

קודם כל עליך להבין ממה אתה מפחד תחילה, לאחר מכן צריך לפעול. פעולות מרפאות פחד, יחס של דחיינות ואי עשייה בנושא הפחדים שלך יצמיחו את הפחדים שלך כמו עשבים שוטים בגינה מוזנחת. הם יגדלו פרא וכבר לא תהיה לך את האפשרות לשלוט עליהם אלה הם ישלטו עליך. אז עדיף לפעול מאשר לחכות שהחיים יעברו ותרגישו פספוס ברמת ואיכות החיים שלך בעקבות חיים מתוך פחד, לא?

 

לרוב האנשים, רק המחשבה על לעשות שינוי יכול להחדיר להם פחד אבל חשוב להבין שרוב האנשים חיים בין הקוטביות של - הרצון להתפתח והפחד מלפעול למען שינוי. כל עוד שניתן לדאוג לכך שהרצון להתפתחות יגבר על הפחד משינוי יוכל כל אחד להתגבר על הפחדים שלו, לעבור דרכם ולשחרר את עצמו ואת הנשמה שלו לביטוי יותר חופשי, משוחרר ומאושר.

 

אז ממה אנחנו מפחדים?

כבר ציינתי קודם אנשים מפחדים מלכאוב ולחוות כאב. אך באופן כללי הפחדים איתם אנשים מתמודדים הם של דחייה, נטישה, הלא נודע, הצלחה, ועשיית טעויות.

על מנת לצלוח את הדרך של החיים צריך לדעת להפוך את הפחד לדחף (קריאת פחד הפוך) ולדעת להיעזר בפחד כקטליזאטור לשינוי ויצירת תנועה בחיים. אם לא תשלוט בפחדים שלך הם ישלטו בך. לרוב, הפחד עצמו יותר מפחיד בראש מאשר במציאות. אם תיתן פחד שלך ביטוי חופשי בראש, השכל שלך עשוי להוציא את אותו פחד מפרופורציה ומגודל סביר בגלל היותו דמיוני ולא קשור למציאות. ההתמודדות עם פחד כלשהו, צריכה להיות מטופלת בהדרגה וברגישות, שבסופו של יום, בסופו של התהליך החוויה תעניק לך הרבה כוח ליצור לעצמך חיים מאושרים ומלאים יותר.

 

טיפ קטן לסיום - כיצד להתגבר על הפחדים שלך?

  • תזכור מהי המתנה שמחכה לך בסוף ההתמודדות. זה יעזור לך ברגעים קשים, ויתמוך בך ויזכיר לך למה בכלל בחרת להתמודד עם הפחד של להתמודד עם הפחדים שלך.

 

  • תיקח נושא אחד ממנו אתה מפחד ותחליט לעשות צעד אחד להתקרב אל הפחד שלך במציאות ולקבל יותר שליטה על חייך. אין צורך לתקוף פחדים בקיצוניות, זה עשוי להפחיד אותך הרבה יותר ולהחזיר אותך למקום שממנו באת או אף יותר גרוע.

 

  • אם כל פעם תיקח עוד צעד קדימה בלהתמודד עם הפחדים שלך, ותשים לעצמך למול העניים את מה שאתה עומד להרוויח בזכות אותה התמודדות, אתה עשוי להביא את עצמך לחוויית חיים מספקת הרבה יותר המעניקה לך איזון בין חומר, לרוח, עולם פנימי וחיצוני וביטוי מלא של הנשמה שלך שכל כך רוצה לחוות את החיים במלואם.

 

 

הכותבת: דפנה בן דוד

מאמנת התפתחות אישית וזוגית עם התמחות בזוגיות.

יעוץ זוגי | אימון אישי | יעוץ עסקי

דפנה 0504-696169

daphna@bemeezoog.co.il

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודים לימודי תעודה קידום אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net