לימודים
Skip Navigation Links.
פרסום
   מסלולי הכשרת מטפל
לחץ להגדלה
איך נבטיח שאכן אנו מגיעים למטפל שיכול או רשאי לטפל בנו, כיצד נדע מהי ההכשרה שעבר ומה עושים סוגי המטפלים השונים. כיום בתחום הטיפול קיים מספר עצום של שיטות טיפול: ,פסיכולוגית, פסיכולוג ילדים, מטפל זוגי, יועץ משפחתי, פסיכותרפיסטים, מטפלים באומנות,פסיכולוגים עובדים סוציאליים ועוד.

מאת: שרונה קרן
פורסם: 16/05/09 15:58

מסלולי הכשרת מטפל נפשי

 

לעיתים החיים יכולים להוביל אותנו למחוזות אליהם מעולם לא חלמנו שנגיע, פיזית או נפשית. לרובנו קיים מחסום הבולם אותנו בפני ההחלטה של לגשת לטיפול אצל פסיכולוג. לעיתים מדובר במחסום חברתי ולעיתים האגו פשוט לא מרשה. אבל בסוף זה קורה, אחרי שכלו יצין אנו מורידים קצת את הראש ומחליטים ללכת על זה ולפנות לשירותיהם של פסיכולוגים או מטפלים שהתמחו בשיטות אחרות.

איך נבטיח שאכן אנו מגיעים למטפל שיכול או רשאי לטפל בנו, כיצד נדע מהי ההכשרה שעבר ומה עושים סוגי המטפלים השונים. כיום בתחום הטיפול קיים מספר עצום של שיטות טיפול: פסיכולוגים, פסיכולוג ילדים, מטפל זוגי, יועץ משפחתי, פסיכותרפיסטים, מטפלים באומנות, עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים , מאמן אישי מאמן משפחתי  ועוד. לאיזה סוג של טיפול כל אחד מהם מוכשר, ובפני מי אתם עומדים.

פסיכולוג

פסיכולוגיה היא תורה שאינה רפואית ועוסקת בראש ובראשונה בתפקוד המוח. כיון שהפסיכולוג אינו מוסמך לרשום תרופות כמו הפסיכיאטר, הוא מנסה לפתור קונפליקטים באמצעות שיחה ותרגול. הבעיות המרכזיות אותם ינסה לפתור פסיכולוג הן חרדות, פחדים, דיכאונות, ומכלול רחב של בעיות רגשיות נוספות. פסיכולוגים עוברים הכשרה בת שבע שנים באוניברסיטה. פסיכולוג שעובד עם מטופלים הוא פסיכולוג קליני.

פסיכותרפיסט

הפסיכותרפיסט, בדומה לפסיכולוג, מעניק טיפול נפשי באמצעות שיחות בעיקר. מי שמוסמך לעסוק ב- פסיכותרפיה הם פסיכולוגים קליניים, פסיכיאטרים, ועובדים סוציאליים שברשותם תואר שני במגמה קלינית.  

ההכשרה של פסיכיאטר לתחום הפסיכותרפיה קטנה יותר מזו של פסיכולוגים או עובדים סוציאליים קליניים. לכן, בממוצע, אם אתם זקוקים לטיפול באמצעות שיחות בלבד, מוטב שיפנה לזרועותיה ל הפסיכולוגיה או עובדים סוציאליים קליניים.

בהכשרה של פסיכותרפיסטים מתמקדים בעיקר בגישה הפסיכו דינאמית אך היא אינה בבחינת תנאי חובה לעיסוק בפסיכותרפיה. חוק הפסיכותרפיה נמצא שנים רבות בהליכי גיבוש, אבל כרגע ישנה הסכמה לבעלי שלושת מקצועות אלה לעסוק בה. ישנם הרבה מאוד פסיכותרפיסטים הבאים מהתחום ההוליסטי והם לא עברו הכשרה המתקרבת להכשרות אותן עוברים הפסיכולוג, פסיכיאטר או העובד הסוציאלי.

בפסיכותרפיה קיימות הגישות: פסיכו דינאמית המבוססת על תפיסתו של פרויד, הגישה הקוגניטיבית המעשית והפעילה יותר, השיטה האקזיסטנציאלית, והגישה ההומניסטית הרכה יותר.

עובדים סוציאליים

לא כל עובד סוציאלי מוסמך לתת טיפול נפשי. עובדים סוציאליים קליניים עברו הכשרה לתחום טיפול הנפש במסגרת תואר שני והם יכולים לתת טיפול כזה ממש כמו פסיכולוג.

 

בסיום הכשרתם של עובדים סוציאליים בתחום הנפשי הם מקבלים תעודה המעידה על הכשרתם ואל לך להתבייש לבקש לראותה.

 עובדים סוציאליים שמעניקים שירותים במסגרת שירות בריאות הנפש הציבורי או המרפאות מוסמכים לתת לכם טיפול נפשי.

מטפלים באומנות או תרפיה באומנות

גם אם אתם נמצאים אצל פסיכולוג או בכל מסגרת טיפולית אחרת, הרי שתרפיה באומנויות תעשה לכם רק טוב. שלא כמו טיפול פסיכולוגי, טיפול באומנות מבוסס על עשייה, יצירה הבעה כמו טיפול בתנועה, מוסיקה או פסיכודרמה.  

 בטיפול זה אתם יוצרים כאמצעי להבעת רגשות ולשינוי נפשי. מטפל באומנויות עבר תואר שני בטיפול באומנויות והוכשר במיוחד לתחום זה, והוא גם אחרי תואר ראשון בתחום האומנות. כדי לעסוק בתחום הוא צריך הכשרה, מיומנות וידע בתחום. הטיפול באומנויות מומלץ לאלה שקשה להם להתבטא בעל פה וצורת התקשורת המקובלת עליהם היא עשייה ויצירה. האומנות והיצירה מאפשרים ביטוי רגשות דרך התת מודע, דרכם יכול המטפל להבין את עולמו הפנימי של המטופל.

 

אנו מאחלים לכם בריאות שלמה.

 שרונה קרן – בקשר לטיפול

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודים לימודי תעודה קידום אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net