לימודים
Skip Navigation Links.
פרסום
   אמהות וקריירה
לחץ להגדלה
האמהות מגדירה אותנו מחדש, לא לשווא נאמר כי על כל ילד שנולד נולדת אמא. השינוי מביא עמו מחד תעצומות נפש רבות ומאידך ספקות רבים- לאן נעלמתי? מה יהא עליי? האם מעתה אהיה רק אמא של..?

מאת: ריקי לוי דינר
פורסם: 21/03/10 00:26

אמהות וקריירה, כיצד לשלב והאם ניתן?

 

האמהות מגדירה אותנו מחדש, לא לשווא נאמר כי על כל ילד שנולד נולדת אמא. השינוי מביא עמו מחד תעצומות נפש רבות ומאידך ספקות רבים- לאן נעלמתי? מה יהא עליי? האם מעתה אהיה רק אמא של..? ... לאחר ההסתגלות למצב החדש מתחילות רבות מן הנשים לתהות על מקומן המקצועי ומעוניינות לשוב אל שוק העבודה. רצון זה מלווה תמיד ברגשות אשם נוכח התובנה הנשית כי ה'בית' קרי הילדים עומדים להפגע מכך.

 

על מנת לעשות את הצעד הנכון, ולהוותר עם מספר מצומצם ככל האפשר של נקיפות מצפון, יש לערוך בירור אישי מקיף בטרם היציאה לעבודה ובבואנו לבחור את הקריירה המתאימה לנו כאמהות. המטרה העיקרית היא למתן את הפער בין המצוי לרצוי, ובמילים אחרות למצוא את כל המפתחות המתאימים למנעולים של הדלתות אותן את רוצה לפתוח בחייך החדשים כאמא וכאשת קריירה.

בירור עצמי - שאלות מפתח

 

  • מהי קריירה עבורך? האם היא מתבטאת בשכר גבוה? האם פירושה עבודה המספקת תנאים טובים כקביעות, קידום מקצועי וכדומה? או שמא קריירה עבורך נחשבת ככזו אך ורק אם מדובר במשרה בכירה?
  • איפיון בוקרי - הרבה פעמים אנו עוזבים עבודה מתוך תחושת מיצוי או חוסר יכולת לעמוד יותר במאפייניה. משפטים כגון "אני לא יכולה יותר לעבוד במשמרות", או אני לא מוכנה יותר לעבוד מול מחשב" מאפיינים תחושה זו. נסי לברר לאיזה בוקר את מוכנה להתעורר- האם את רוצה עבודה מול אנשים? עבודה בירוקרטית? משמרות? חצי משרה וכדומה. את האיפיונים החדשים שתגדירי, התאימי למשרתך החדשה- האמהות.
  • הגדרת ציפיות - חשוב שתגדירי ציפיות שכר לא רק נוכח ערכך, אלא אף לנוכח הוצאות ילדייך ומשכורתו של בן זוגך. בעידן כשלנו יש חשיבות להכנסה הכללית של בני הזוג לעומת ההוצאות השותפות, אשר עולות עם כל ילד שמגיע לעולם ולתא המשפחתי שלכם.

 

קריירה ואמהות - השילוב רצוי מול מצוי

 

לאחר ששאלת את עצמך את השאלות הנ"ל ומצאת עבודה העונה על הגדרותייך עדיין את מוצאת כי המצוי אינו תמיד הוא הרצוי. במילים אחרות אותם מפתחות שגילית בדרך לא פותחים את המנעולים לדלתות הנכונות עבורך. על מנת שהמצוי יהיה גם הרצוי להלן מספר עצות:

  • חשוב מאוד לנסות ככל הניתן (וביננו זה אף פעם לא במאת האחוזים) להגדיר את האמהות אליה את מייחלת. האם את אמא טוטאלית, שחשוב לה להיות עם ילדיה ככל הניתן? האם יש/אין לך בעיה כי ילדייך יאכלו את ארוחת הצהריים בצהרון או שמא חשוב לך להיות בבית בצהריים ושיקבלו ארוחה ביתית? זכרי כי מדובר במאזניים, על כל תוספת בצד אחד, יקטן משקלם בצד השני. כך שכל השקעה נוספת בבית, בשעות היום, משמעותה ירידה בכף הקריירה האישית שלך.  חשוב לציין כי מרבית הילדים היום אוכלים בצהרון ורואים את הוריהם בשעות אחה"צ וגדלים מצויין. אין פה נוסחת פלא. מדובר במה את-כאם מוכנה לעשות.
  • נסי לפזר אחריות בעבודה לרמות כפופות על מנת להתאים את שעות העבודה לשעות שהות הילדים בבית.
  • קבעי ישיבות ואירועי חברה בשעות מוקדמות, תוך לקיחת זמני בטחון משוערים – על מנת להמנע מיציאה מהעבודה בשעות לא סבירות.
  • תמיד דאגי לגיבוי הוצאת הילדים מהגן/ביה"ס, כך שאם ארע בלת"ם בעבודה יש לך סידור.
  • על מנת שלא לפגוע בקריירה ובמקום העבודה החדש נסי לארגן לפחות יום אחד בו את נשארת עד מאוחר ולילדים יש סידור, במקביל את יכולה להיות הסידור של מישהי אחרת ביום בו היא נשארת בעבודה שלה.

 

סיכום - הדשא של השכנה

 

לסיכום יש עוד המון תובנות ועצות למכביר בנושא, קצרה היריעה מלתאר כאן את כולן. אל תשלי עצמך כי אצל נשים אחרות זה קל יותר, הדשא אולי נראה ירוק יותר אך הוא לא תמיד כך. כולנו מתמודדות עם אותן תהיות ואותם ייסורי מצפון בשילוב הבלתי אפשרי הזה בין אמהות לקריירה.

 

 

ריקי לוי דינר

* מאמנת אישית,אימון לאמהות וזוגיות, בעלת טור הבטן הרכה באתר  מאמי.

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודים לימודי תעודה קידום אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net