לימודים
Skip Navigation Links.
פרסום
   מאפייניו של עסק נשי
לחץ להגדלה
עסקי נשים מציפים את שוק התעסוקה המקומי בישראל, לרבות יזמות נשית, תמיכה נשית בהקמת עסקי נשים וכדומה. עולה השאלה האם התכונות 'הזאביות' של אותה אישה מאפיינות גם את העסקים עליהם היא חולשת? האם הן מועילות לה בעסקים או מזיקות?

מאת: ריקי דינר-לוי
פורסם: 01/01/01 00:00

מאפייניו של עסק נשי

 

אמרה ישנה גורסת כי אישה לאישה זאב. אמרה זו מתייחסת לתכונות הנשיות הקשורות לרכילות, צרות עין מזדמנת ולצידה היכולת לדבר ולדבר ולדבר. לצד אמרה זו יותר ויותר עסקי נשים מציפים את שוק התעסוקה המקומי בישראל, לרבות יזמות נשית, תמיכה נשית בהקמת עסקי נשים וכדומה. עולה השאלה האם התכונות 'הזאביות' של אותה אישה מאפיינות גם את העסקים עליהם היא חולשת? האם הן מועילות לה בעסקים או מזיקות?

במילים אחרות, האם נשים אכן הולכות להחליף בשנים הבאות את עולם הניהול הגברי במשק? או שמא לו ולמאפייניו אין תחליף?

 

ההתחלה

 

נשים בדרך כלל מונעות מתוך כורח בכל הנוגע לפתיחת עסק חדש - נשי. הסיפורים בבלוגים השונים מלאים בנשים שישבו בבית, לאחר הלידה בדרך כלל, ואז הבינו כי הן יכולות לנצל את הישיבה בבית כדי להביא תועלת כלשהי. משפטים נוסח "מצאתי את מה שאני באמת אוהבת", "הבנתי שאני יכולה להיות הבוס של עצמי" - מסמנים למעשה כי מדובר בהארה כלשהי ולא תוכנית פעולה מוסדרת שהובילה לפתיחת העסק (כמובן שלאחר ההארה מגיעה התוכנית).

 

אישה יוצרת – גבר מתכנן

 

בניגוד לעסקים גבריים שהחלו בדרך כלל מתכנית והבנת המשק הכלכלי בישראל, אצל נשים מדובר בחשקים, בתחושת מינוף אדירה בהתחלה, ועיניים בורקות כשל ילד היוצר משהו חדש. האישה יוצרת! הגבר מתכנן! עוד בטרם תעבור לתכנית אופרטיבית היא חולמת בגדול, בעוד שגבר הפותח עסק חושב מיד על הפאן הכלכלי והתועלות שיצמיח כל העניין. בדיוק כפי שהיה כשהסתובבו בין גני אירועים לפני החתונה: היא מתלהבת מהעיצוב והוא חושב כמה עולה המנה.

 

תכנון

 

ההתלהבות ממשיכה. אישה כפי שעושה במרבית הפרויקטים של חייה, משתפת את חברותיה לעיתים אף יוזמת איתן את הקמת העסק במשותף. אם למשל היא חולמת על הקמת אולם בחצר ביתה, או מקום לעריכת סדנאות, חברותיה משמשות לה כראי: כפידבק על רעיונותיה. כעוגן שלו היא זקוקה. גברים, לעומת זאת, מכניסים שותף עסקי, לרוב חיצוני ושומרים על דיסקרטיות עד שהקרקע בטוחה דיה ליציאה לשוק.

 

העסק הנשי בדרך כלל מופץ בסיפורים עוד בשלב התכנון, והחלום ממריא אל על. כולם שותפות לתמיכה ולחלום. אצל הגבר הם עומדים בטור. בפסיכולוגיה נהוג לאמר כי ישנם שני סגנונות התמודדות עם מצבים חדשים ולעיתים משבריים - השבת מלחמה או בריחה. אצל נשים נהוג גם להתגודד, לדבר, לשתף, לרכל.....הבנתם את הרעיון.

 

אידיאולוגיה ועסקי נשים

 

תחושת החלום האופפת את ההתחלה לא עוברת מהר כל כך. גם אם מדובר בהארה בשלב ההתחלתי, הרי שכעת מקימת העסק מוזנת מנשים אחרות, חברות וכאלו שהיו במצבה, ובדרך כלל המצב העסקי משתלב ומשתדרג עם רעיון אידיאולוגי- "נשים למען עצמן". גם אם לא דובר אידיאולוגיה בתחילת הדרך, הרי שכמעט כל עסק נשי מתהדר בכוח הנשי שלו. הגברים אינם מתהדרים בכל כוח שהוא, בטוח שלא מגדרי. יתכן כי המצב החברתי אינו מכריח אותם להוכיח עצמם חדשות לבקרים, או שפשוט יותר לאמר כי, אידיאולוגיה אינה חלק מהחישובים העסקיים או הכלכליים אצלם.

 

העסק יוצא לדרך

 

העסק הנשי רוחש וקוצף - ממש כמו תכונות נשיות באשר הן. אם זאת, התכונות הממנפות את העסק בתחילת דרכו עלולות להפוך לרועץ בהמשך דרכו. חברות, שיתופיות, הכלה וכדומה הן חלק מהתכונות הנשיות המאפיינות את העסק הנשי - לטובה. הן מאפשרות פתיחות, יכולת שיחה שתקדם את העסק בהמשך הזמן, יצירתיות ומכאן גם מקוריות עסקית וכדומה. עם זאת על העסק הנשי להזהר מיוהרה אידיאולוגית, שלא תעמוד לו מול המתחרים בשוק. בנוסף, השיח החברתי שמאפיין עסק נשי עלול להפוך ללול תרנגולות, העסוק ביצירת שיח יותר מאשר ביצירת תוצרת עסקית. אין ספק כי במקרים אלו יש צורך בגורם חיצוני, גברי כנשי, על מנת להעיד על חולשות העסק, להציע פתרונות או לאזן.

 

דבר אחד בטוח, כאשר איזה עומדת אל מול חזונה – דבר אינו יכול להזיזה ממנו. אין ספק כי היוזמה והחריצות המאפיינים את העשייה הנשית יכולים למנף כל עסק גבוה מאוד.

 

שיהיה בהצלחה

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודים לימודי תעודה קידום אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net