לימודים
Skip Navigation Links.
פרסום
   עצות של מחפשי עבודה
לחץ להגדלה
מהו ראיון עבודה - בניגוד למקובל צריך להתייחס לראיון עבודה כשלב בו המועמדים (מחפש העבודה/המועמד ומקום העבודה) מכירים ובוחנים האחד את השני...

מאת: נתי גליק
פורסם: 01/05/07 00:44

עוד עצות של משתתפים בפורום מחפשי עבודה שקיבצתי כאן

עוד עצות של משתתפים בפורום מחפשי עבודה שקיבצתי כאן...

מהו ראיון עבודה - בניגוד למקובל צריך להתייחס לראיון עבודה כשלב בו המועמדים (המועמד לעבודה ומקום העבודה) מכירים ובוחנים האחד את השני.

תרום ראיון
 1. לא להתייאש - נכון המצב לא קל אבל בסופו של דבר תמצאו עבודה (כמובן שיש צורך להתפשר).
 2. לא לבזבז אנרגיות - אין מה לדוש בסיבות לפיטוריכם הסתכלו קדימה ונסו ללמוד משהו ממה שעבר עליכם עד עתה. תעלו את האנרגיות לחיפוש עבודה.
 3. לקום כל בוקר בהרגשה שזה היום בו תמצאו עבודה - חשוב מאוד להיות אופטימיים זה מקרין בראיונות עבודה וזה משפיע תאמינו לי.
 4. תכננו את העתיד - הדבר הכי גרוע שתוכלו לעשות זה להישאר אנמיים תכננו את היום הקדישו מספר שעות ביום לחיפוש עבודה ובשאר השעות הציבו לעצמכם משימות לעשות שאתם אף פעם לא מספיקים לעשות בזמן שאתם עובדים (להתקין מדף , לצבוע את הבית , להתעמל) ייצרו לעצמכם סדר יום.
 5. קומו בבוקר כאילו אתם הולכים לעבודה - אל תישארו בפיג'מה תתלבשו ותתארגנו גם אם כל מה שיש לכם לעשות זה לשבת ליד המחשב כדי לחפש עבודה.
 6. תכננו הוצאות - נכון המצב נהיה קצת יותר קשה והתקציב מצטמצם ולכן יש לתכנן אותו - אבל אל תוותרו על התפנקות מדי פעם זה עוזר למצב רוח.
 7.  לא להתבייש - אז מה פוטרתם זה לא סוף העולם וזה לא הזמן להתבייש הפיצו את קורות החיים שלכם בכל העולם ע"י חברים מכרים חברים של חברים בקיצור חפשו עבודה ועל תעשו כאילו.
 8.  רישמו פרטים - כשמזמנים אתכם לראיון עבודה על תשכחו לרשום את כל הפרטים הבאים
  א. שם החברה ואתר החברה באינטרנט
  ב. שם המראיין
  ג. מס הטלפון שלו
  ד. תאריך הראיון והשעה
  ה. כתובת החברה
  רצוי להשתמש בפנקס שמיועד רק לדברים הללו.

   
 9. בתום ראיון רשמו את דעתכם על החברה מה הציק לכם מה מצא חן בעינכם לצורכי השוואה
 10. אל תאחרו - לעולם אל תאחרו לראיון עבודה. תכננו להגיע חצי שעה לפני המועד המדוייק והיכנסו בשערי החברה רבע שעה לפני תחילת הראיון. אם אתם רואים שאתם עומדים לאחר אפילו בדקה תודיעו התקשרו ותודיעו שכנראה תאחרו.
 11. השתדלו להיות רגועים בראיון - אם אתם בלחץ ולא מצליחים להירגע מאוד רצוי שתעלו את זה בפני המראיין תאמרו משהו כמו "אני קצת מתרגש " המראיין גם הוא בן אדם ובאמירתכם אתם מתחברים אליו כבני אדם.
הכנה לראיון

במזל טוב זומנתם לראיון כעת כל שנותר זה להתכונן לראיון ולהתראיין

נסו לשאוב מידע רחב ככל האפשר לגבי החברה והמשרה. דברו עם חברים שמכירים את החברה דברו עם מי שהפנה אתכם לעבודה שאלו בפורומים ותחקרו באינטרנט נסו לדעת כמה שיותר על תהליכי הראיון בחברה על סוגי המבחנים ונסו להתכונן לכך.

 

הכינו תשובות טובות לשאלות ידועות כגון

 1. "מה אתה מחפש בעבודה?"
 2. "מהן תכונותיך הטובות?"
 3. מהן תכונותיך השליליות?"
 4. "אם אשאל מישהו ממליציך מה הם יאמרו עליך?"
 5. "איזו תכונה טובה היית מוסיף לעצמך?"
 6. " מאיזו תכונה היית רוצה להיפטר?"
 7. "מהם דרישות השכר שלך?"
 8. "מדוע עזבת את עבודתך הקודמת / למה אתה רוצה לעזוב את מקום העבודה הנוכחי"
 9. "האם אתה עובד בצוות או אינדיבידואליסט?"
 10. תרגלו את התשובות שלכם על חבר בן משפחה או מישהו קרוב שאתם יודעים כי יאמר לכם בפנים את דעתו (רצוי מישהו עם ניסיון ביחסים בינאישיים או בוס) והטמיעו את חוות דעתו.

 

החליטו מה אתם לא רוצים לספר והחליטו על דרכים בהם אתם תתחמקו מלענות תשובות לשאלות בנושאים אלו

הראיון

קדם ראיון - אתם פוגשים את המראיין הוא מציע לכם לשתות בד"כ אני מסרב בנימוס, אלא אם אני מאוד צמא, וזה מפני שאין אני רוצה להרגיש לחוץ לנוחיות במהלך הראיון. גם אם אני שותה זה רק מים ומעט.

בד"כ השלב הראשון בראיון הוא שלב שבו אתם מספרים על עצמכם. אין זה כך מפני שהמראיין רוצה רק להכירכם. שלב זה נועד לתת לכם להרגיש נינוחים מפני שאתם מספרים על דברים ידועים וקלים והמטרה היא לגרום לכם להרגיש פתוחים כדי שתתפתו לחשוף כמה שיורת על אישיותכם.

שימו לב לחלק זה – אם אתם מרגישים לחוצים במהלך הראיון אימרו זאת כך תאנישו את היחס של המראיין אליכם ותתנו סיבה לא רעה לתשובות שגויות.

אם נשאלתם שאלה שאתם לא יודעים אל תתביישו לומר שאינכם יודעים אבל באותה נשימה תראו התעניינות בתשובה (מראה שאתם סקרנים חוקרים רוצים ללמוד)

תוספות לנבחנים במבחן קבלה

מעבר לכל מה שנאמר עבור ראיון עבודה שנכון גם עבור מבחני קבלה לעבודה במכונים מיוחדים לכך, להלן תוספות.

מבחנים הפסיכוטכניים- התרכז רק בדף שלך ולא באנשים שעושים מבחנים. חלק מהמבחנים הם על זמן וחשוב שתהיה מרוכז ב- 150 אחוז! תן את הכל, לפני כל מבחן תן לעצמך חיזוק מהצד של האמונה בעצמך, ו...קדימה "לטרוף" את המבחן. המבחנים כוללים מבחני צורות, מבחני הבנה למיניהם סדרות וכו'.

הפסקות בין מבחנים- נצל אפשרויות להפסקות. הבא אתך תפוח + עוגיות + שתייה קרה ורענן את עצמך עד כמה שאפשר בהפסקות (בד"כ אתה יוזם אותם).

ראיון אצל הפסיכולוג- הכן את עצמך כמו לראיון רגיל. תן מעצמך הכל. חשוב שתהיה חייכן ורגוע. כשתשאל לגבי תכונות חיוביות ושליליות ענה כפי שהיית עונה בראיון רגיל.

דינמיקה קבוצתית- כאן בד"כ המטרה לבדוק השתלבות שלך בחברה. אסור להיות נחבא אל הכלים אבל לא כדאי להשתלט על השיחה. כדאי לשלב נימוס + קסם אישי + יכולת הבעה טובה. הרעיונות שנאמרים בד"כ אינם חשובים. אתה פשוט נבחן בהשתלבות שלך בקבוצה.

נכון שיש את הצעקנים שמנסים להראות שהם משתלבים הכי טוב. תגיד לי אתה - בחיי יום יום בחברה מציאותית - הצעקנים יחשבו כאלה שכדאי להיות במחיצתם? אני בטוח שלא.

אין צורך להתבלט מדיי אך לא כדאי "להישבר" ולעמוד לגמרי מהצד. העזר באמונה בעצמך ובניתוח המצב כדי להתקדם. הבע את דעתך. תאמין לי - קולך יישמע אז טוב מאוד, הרבה יותר מאלו הצעקנים.

מבחני אישיות

בדרך כלל מבחני אישיות עשויים בצורה של סידרת שאלות. 200-300 שאלות. להבנתי, יש משמעות מאוד גדולה לתשובות חד ערכיות.

דעתי האישית - כדי לעבור מבחני אישיות, אסור, אבל ממש אסור להתחיל לשנות לעצמך את האישיות ולבצע התאמה ספציפית. את ההתאמות והשינויים הפסיכולוגים מזהים בקלילות. אי הרציפות בתשובות לשאלות יציף בקלילות את הדברים בעיקר כשהיום יש מחשבים שבודקים זאת במהירות.

אני בעד לתת מעצמך רק את מה שיש לך. אם מה שיש לך לא טוב לתפקיד, אולי לא כדאי בכלל לשנות את האישיות ולבצע התאמות.

בחיים שלי עברתי הרבה מבחנים כאלה. כל עוד ניסיתי לבצע התאמות נכשלתי. כשהחלטתי שאני מספיק מאמין ביכולתי ובעצמי, ונתתי את התשובות האמיתיות של מי אני ומה אני בלי לשנות כלום, עברתי את המבחנים הללו בצורה טובה.

ולגבי תשובות שקשה לענות עליהן - אתה מתבקש בשאלות אלו לנתח במהירות ולתת תשובה לאן התשובה שלך קרובה יותר - לכן או ללא. יש שאלות שנמצאות על התחום האפור שיש לך רצון לענות כן...אבל... במקרה זה עליך למקם את התשובה האפורה שלך ולשאול את עצמך באיזה גווני אפור אתה צובע אותה- האם בגוונים כהים וקרוב ללא. או בגוונים בהירים שקרובים לכן. אם תלך לפי השיטה הזו, לדעתי, כל עוד אתה אמיתי עם עצמך אתה תעני ברוב המקרים בצורה אחידה גם אם השאלה תחזור בעוד 200 שאלות. . לדעתי זה הדבר העיקרי שרוצים לבדוק. אמינות שלך גם לגבי שאלות קשות באם תישאל.

 

שאלה לראיון: איזה מנהל אתה רוצה ומאיזה תמנע?

זו שאלה שכל אחד היה משיב אחרת. אבל לדעתי אפשר למצוא נוסחא שתתן את מירב הסיכוי לצאת משאלות אלו בשלום. לפני שאענה עליהם אקטלג כמה אפשרויות מול מי כדאי לענות מה.

זו שאלה דומה לנושא התכונות החיוביות והשליליות. מצד אחד יש להגיד אמת. ומצד שני רצוי להגיד רק את האמת שתתאים למראיין שמולך. כדי שזה יקרה אתה קודם כל חייב לנסות ללמוד עם מי יש לך עסק כדי לא לענות אמת שאינה מתאימה למה שהוא רוצה לשמוע.

קשה מאוד לדעת מה עובר בראש של המראיין. יכול להיות שהבוס מחפש עובד עליו יוכל לשלוט ויכול להיות שנוא מחפש דווקא עובד כשותף צוותי. למשל- אם תגיד לבוס שתלטן שאתה מחפש בוס צוותי- הכשלת את עצמך. אז מה לעשות?

נסה לקטלג את מי שעומד מולך לאחת מהקטגוריות אופי שתכף אתאר. קטגוריית עופי אם תצליח לקלוע למטרה באבחון שלך יוכלו להגדיר לך בצורה מסוימת מה הבוס רוצה ולפי זה תוכל להתאים את האמת שכן אפשר להגיד. אבל אני מדגיש- רצוי לדעתי להגיד רק אמת.

קטגוריות אופי

א.       אדם כוחני - אחד שהכוח שלו מובלט. מדבר בצורה חדה ברורה ומעט קשוחה, וששפת הגוך שלו חדש ברורה ומעט קשוחה.

ב.       אדם נעים ורך בהתנהגותו - שמרבה לחייך ושניכר שהוא נוח ונעים. שפת הגוך שלו משדרת נינוחות.

ג.        אדם לא רך מידיי ולא כשוח מידיי - משהו שהוא שילוב באמצע בין א' ו- ב'.

האמת שלי לדוגמא (ללא הסתרה של אמת שלא מתאימה לאדם)

·         לא אוכל להסתדר עם בוס שאינו ישר.

·         רע לי עם בוס שלוקח לי את הקרדיט על הדברים הטובים שאני עושה.

·         מתאים לי בוס שירצה לעבוד איתי כצוות שאוכל לעזור לו הרבה אך גם להעזר בו כשאני צריך.

אני מניח שכל בוס מגדיר את עצמו ישר. ולכן אין לי בעייה להגיד את זה בכל קטלוג אופי.

 1. לאדם כוחני מולך:
 • לא אוכל להסתדר עם חוסר יושר של בוס שלי.
 • לא אגיד במקרה של הכוחני את נושא הקרדיט כי סביר שהכוחני דווקא ייקח לי בלי סוךף את הקרדיט. אחפש אמת אחרת שתתאים לכוחניות שלו אך לא תיהיה מבחינתי שקר. אגיד - רע לי עם בוס שלא מגדיר בצורה ברורה את המשימות. (סביר להניח שלכוחני זה דווקא יתאים).
 • מתאים לי בוס שאוכל לעבוד איתו בצורה שוטפת ויעילה.

הסבר- לא עניתי שקרים אל בררת היטב את הדברים כך שבכל זאת יתאימו לבוס כוחני.

 

 1. לאדם נעים בהתנהגותו:
 • לא אוכל להסתדר עם חוסר יושר.
 • רע לי עם בוס שלא ממראה למנהלים שמעליו את ההצלחות שלי.
 • מתאים לי בוס שאתו אוכל לעבוד כצוות מגובש. בשביל בוס כזה אתן מעל ומעבר.

הסבר- אדם נעים בדרך כלל הוא אדם חזק שלא יפחד דווקא לתת לעובדין את הקרדיט מול המנהלים שמעליו. אדם שכזה גם בד"כ עובד טוב יותר כצוות ולא בצורה שטלתנית.

 1. לאדם שהוא קצת כוחני אך נעים בכל זאת:
 • לא אוכל להסתדר עם חוסר יושר.
 • רע לי עם בוס שלא ממראה למנהלים שמעליו את ההצלחות שלי.

הסבר- נראה לי שבוס נעים בכל זאת הוא מספיק מאמין בחוזק שלו ויוכל לתת לי את הקרדיט שמגיע לי

 • מתאים לי בוס שאוכל לעבוד איתו בצורה שוטפת ויעילה.

הסבר- לא אסתכן שהכוחניות שלו לא מובילה לעבודת צוות.

מה שתיארתי הוא רק דוגמא. אני מנסה פשוט להגיד מתוך הדברים שצריך להתאים את האמת לאדם שעומד מולך.

 

למקרה שהמראיין אינו המנהל הישיר – מה אז כדאי לענות?

כשאתה מתראיינת למשאבי אנוש ולא אצל המנהל הישיר ברור שכל מה שתיארתי של ניסיון לדלות מי המראיין שמולך לא קיים. אני במצב הזה הייתי הולך על האמת אך בוחר במילים לא מפוצצות ולא חזקות מידיי לכיוון השלילי. כדי לא לחטוא במילים שליליות הייתי בוחר לתאר על דרך החיוב את מה שאני כן רוצה מהמנהל הישיר שלי. כך אני פחות מפיל את עצמי עם מילים שליליות.

אנסח זאת בפני המראיין כך...

" בוא ואגיד לך את המנהל שהייתי רוצה לעבוד איתו.

אני מעוניין שהבוס שלי יהיה ישר ושאומר את דבריו בצורה ישירה וברורה.

אני מעוניין במנהל שיגבה אותי כשצריך לתת גיבוי ושיעיר לי בצורה הכי ישירה כשצריך להעיר.

הייתי רוצה מנהל שאוכל לעבוד איתו כך שלשנינו יהיה כיף לעבוד זה עם זה...."

וכו' וכו'.

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודים לימודי תעודה קידום אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net